תחום בריאות גוף ונפש
אתגר מפרק הכתף


אחד המפרקים היותר מאתגרים לטיפול בגופנו הוא מפרק הכתף-מפרק גדול עם הרבה מאוד חופש תנועתי מצד אחד אבל עם פוטנציאל פגיעה גבוה מצד שני. למעשה ראש עצם הזרוע-ההומרוס, גדול מכדי להתאים במדויק ל-GLENOID FOSSA ,אותו חלק בעצם השכמה אשר מתחבר לראש ההומרוס.

מפרק הכתף הוא חלק ממערך מורכב של כמה מפרקים שיחד מרכיבים את כל מערך השכמה-זרוע-בית חזה. לכל חלקי המערכת תפקיד אחד מרכזי-לאפשר למערך לנוע בחופשיות אך ביציבות, תוך שמירה על טווחי תנועה וכוח תקינים.

 

המערכת משוכללת עד כדי כך שיש למערכת היחסים בין השכמה לזרוע "מקצב" מיוחד שנקרא- SCAPU-HUMERAL RYTHM והוא אומר שהיחס התנועתי בין השכמה לזרוע הוא 1:2 למשל בזמן תנועת הרחקה של הזרוע כלפי מעלה ל-180 מעלות-ABDDUCTION , רק 60 מעלות מגיעות מהשכמה ,ו-120 המעלות הנותרות מגיעות מעצם הזרוע דרך מפרק הכתף.

על מנת שיווצר חיבור "מאובטח" המפרק מקבל הרבה תמיכה גם ממערכת פאסיבית של הרבה רצועות יעודיות, וגם מהמערכת האקטיבית-השרירים.

 

חלק מהשרירים ממש צמודים לעצם השכמה ולמפרק עצמו וחלק נמצאים ממש על פני השטח וניתן לראות אותם בזמן פעולה כמו ה-LATISSIMUS DORSI למשל או ה-TRAPZIUS .

חשיבות השרירים שצמודים לשכמה היא עצומה כי הם למעשה אחראים על שליש(!!) מסך כל תנועת הזרוע-כתף-שכמה ולפעמים חוסר תפקוד של קבוצה זו עשוי לפגום באיכות ביצוע תנועה גדולה יותר של כל המערך כמו הרמת יד מעלה, נשיאת משקל על הזרוע או הרמת משא כבד .

לקבוצת שרירים זו קוראים –ROTATOR CUFF והיא מורכבת מארבעה שרירים. 

מוצגות לפניכן 2 דוגמאות לחיזוק קבוצת שרירים זו:

ישיבה בפרופיל על קופסה לאורך על רפורמר, קפיץ כחול או צהוב וביצוע- רוטציה פנימית עם הזרוע שקרובה למשענות הכתף  X15 פעמים

 

רוטציה חיצונית עם הזרוע שקרובה לבר X15פעמים

 

*הערה: ניתן לבצע את התרגול הנוכחי גם עם טרה בנד-גומייה, במידה ואין מכשור כמו שמוצג פה. את הגומייה קושרים בקצה אחד לידית של דלת ומבצעים בדיוק כמו בדוגמה זו.


נשיאת משקל על האמות, על קופסה לרוחב על הרפורמר שממוקמת על משטח העץ, 2 כפות רגליים על פד אפור שמונח לאורך על משענת הראש שמוגבהת. קפיץ ירוק וכחול. כיפוף ויישור ברכיים בלי לשנות את מנח חגורת הכתפיים.

  

 

ביצוע תרגיל זהה כשהאמות מונחות על האורביט-והפעם הזרועות נעות קדימה ואחרוה בלי לשנות את מנח הגוף


 

זכרו, תרגול רכיבים מייצבים כמו בעת נשיאת משקל על הזרועות ורכיבים מניעים כמו רוטציות פנימה והחוצה משפרים תפקוד של גפיים עליונות ומגבירים את פוטנציאל הכוח אותן יכולות הזרועות להפיק.

בהצלחה

שלכם,

אלה וינגרטן


קורס הנעלה רפואית לרגל הסוכרתית

>>

שניים שהם אחד - מפרק הברך

>>

קורס לטכניקות שיקום מפציעות ספורט

>>

קורס הנעלה רפואית

>>

קורס הכשרת מטפלים במגע במים- הידרותרפיה. המסלול מוכר ע"י האיגוד הישראלי

>>

Powered by Artvision | Truppo Websites