תזונה ודיאטה
השמנת יתר אצל הסובלים מ- ADHD

הפרעות קשב וריכוז מהוות בשנים האחרונות בסיס רחב למחקרים בתחום. התופעה קיימת אצל מבוגרים וילדים כאחד ומוכרים סוגים שונים ורמות שונות של הפרעות ובעיות בתחום זה.  

 

לאחרונה נמצא קשר בין ADHD  לבין השמנה. נמצא שאצל הסובלים מ-ADHD הייתה מסת גוף שמן רבה יותר לעומת אנשים ללא ADHD.  

 

השמנת יתר ו-ADHD: השלכות קליניות נוירוביולוגיות

 

מחקר שנערך במוסד לחקר הנוירוביולוגיה של הילד באוניברסיטת ניו-יורק שבארה"ב עסק ביחסים בין ADHD להשמנת יתר, עם דגש מיוחד על המכניזם ההתנהגותי, נוירוביולוגי וגנטי של הקשר ביניהם. על פי מחקרים קודמים, השכיחות של חולי ADHD המחפשים טיפול לבעיית ההשמנה שלהם גבוהה מאשר ביתר האוכלוסייה. בנוסף, לאנשים הסובלים מ-ADHD  יש מסת גוף גבוהה מהממוצע או אחוזי השמנה גבוהים משמעותי ביחס לאנשים ללא ADHD. קיימים שלושה גורמי קשר בין  ADHD לבין השמנת יתר:

 

1. הפרעות נשימה בשינה.

2. ADHD והשמנת יתר חולקים אי-תפקודים גנטיים ונוירוביולוגים זהים.

3. האימפולסיביות וחוסר תשומת הלב המאפיינים חולים ב-ADHD תורמים לעליה במשקל מאחר והם נוטים שלא לאכול בצורה סדירה.

 

האם אנשים הסובלים מ-ADHD  נידונו להיות שמנים? לא בהכרח, ויותר מזה - לדברי פרופ' ג'ון ראטי, פסיכולוג קליני באוניברסיטת הרווארד שכתב 8 ספרים בתחום הפרעות קשב וריכוז, פעילות גופנית מותאמת, לא רק שתסייע להתמודד עם הנטייה להשמנה, היא גם תעזור להתמודדות עם הפרעות הקשב והריכוז עצמן (בנוסף ליתרונות הרבים הנלווים לכך: בריאותיים, פסיכולוגיים, קוגניטיביים, סוציולוגיים וכו' שתורמים רבות למבוגר או לילד במעגלי החיים).    

 

לסיכום, השמנה מוגדרת כיום כמחלה והנה שכיחה בקרב אנשים רבים במיוחד בעולם המערבי ומסתבר שגם אצל הסובלים מ-  ADHD. על מנת להפחית הסימפטומים הקשורים לתופעה מומלץ לאמץ מסגרת של אורח חיים בריא, לרבות ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע.  

 

 

ד"ר איתי זיו

סגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב. מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר. הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.         


"לא על המצה לבדה"/ מיטל עזר וסימונה גורן, דיאטניות קליניות וספורט ב'נוטריקס' מחלקת התזונה במדיקס

>>

טיפים לתזונה בתקופת החגים

>>

ענייני חלבונים שמתאמנים חייבים

>>

להתחטב ולעלות במסת השריר – האם זה אפשרי?

>>

ירידה לא מבוקרת במשקל – כרוניקה של פציעות ואוברדרפט

>>

Powered by Artvision | Truppo Websites