פעילות גופנית
יתרונות האימון בהריון ואחרי לידה/ לירון ביתן

 

 


אז עשית בדיקת הריון ויצאה חיובית? מזל טוב! עכשיו איך ממשיכים להתאמן? אם בכלל? אולי העובר צריך שאמא תנוח?

ומה אחרי הלידה מתי זה בטוח להתאמן? האם אני יכולה לחזור לקפוץ בחבל כרגיל? המון שאלות צצות להריונית/ לאמא הטרייה,

בייחוד למתאמנות באופן קבוע.

 

הנה כמה יתרונות מדוע כן להמשיך להתאמן בהריון וכמה זה חשוב לאחר הלידה.o      מצב רוח טוב - לאחר אימון, כל פעילות ממושכת שמצריכה דופק מעל מצב נורמלי (לדוג' הליכה מהירה של חצי שעה), מופרשים אנדורפינים המשפיעים על המוח והגוף בצורה חיובית. התוצאה היא מצב רוח שמח במיוחד שעוזר להריונית בכל שלב של ההריון להתמודדות עם תופעות הלוואי.

גם לאחר הלידה,  אימון יכול לעזור ליולדת הטרייה המתמודדת עם שינויים הורמונליים קיצוניים.


o      איזון ובקרה של המשקל - לנשים המתאמנות באופן קבוע יכולת בקרה ואיזון על המשקל בזמן ההריון וחזרה למשקל טרום לידה בזמן קצר, יותר מנשים אשר אינן מאמצות אורח חיים פעלתני.


o      שיפור בתהליך הלידה והתאוששות לאחריה - ישנם מחקרים שמצאו כי לפעילות גופנית במהלך ההריון עשויים להיות יתרונות נוספים כמו קיצור משך הצירים, והתאוששות מהירה יותר אחרי הלידה. המרכז לבריאות ומניעת מחלות הממשלתי האמריקאי ACOG ממליץ על פעילות אירובית בעצימות מתונה יומיומית של 30 דק כ-5 פעמים בשבוע לפחות.


o      שמירה על שגרת אימונים בהריון תשמור על חוזק השרירים בגוף, שעוזרת לחזור בהדרגה לשגרת אימונים לאחר הלידה בזמן קצר משמעותי.


o      חיזוק ושמירה על הגב התחתון - נשים רבות מדווחות בזמן ההריון על כאבים באזור התחתון של הגב. לרוב זה קורה להריונית ששיגרת אימונים זה לא חלק מסדר היום שלה, מאחר וזוקפי הגב שעד כה לא הצטרכו להתאמץ עובדים הרבה יותר קשה עם העלייה במשקל בשל ההריון בייחוד באזור הטורסו. אימון עקבי ומותאם כמובן למצבה של ההריונית וכן לאחר הלידה מפחית משמעותית כאבים באזור זה.

 

o     גם לעובר מתאים להיותFIT  עוד מהרחם – מחקרים שנעשו לאחרונה החלו לבדוק את הקשר בין אימון בזמן ההריון וההשפעות שיש לכך על העובר וכן לאחר יציאתו לעולם. עוד לא ידוע איך בדיוק זה קורה אבל נמצא שיש קשר חיובי בין הריוניות אשר שומרות על תזונה נכונה ואורח חיים פעיל לבין ילדים הנולדים עם יכולות אירוביות ואתלטיות טובות יותר. כמובן שלצד זה ישנה גם גנטיקה ושאר גורמים סביבתיים.


o      יציבה נכונה. בזמן הריון אזור הלורדוזה המותנית (אזור המותניים ומטה עד האגן) הופך לרגיש בשל הלחץ הנוצר עליו ככל שההריון מתקדם בשל הבטן שצומחת, המשקל הנוסף שמתרכז באזור אחד וכן העור שנמתח לאותו הכיוון. פעילויות כמו אימון פונקציונלי או יוגה יכולים לעזור משמעותית בשמירה על איזור זה, הפחתה בקשת הגדלה באזור הגב התחתון וחזרה למצב טרום הריון לאחר הלידה מהר יותר.

 

לכל היתרונות האלה כמובן מצטרפות האזהרות הבאות:


·         יש לקבל אישור מהרופא המטפל על מנת לבצע פעילות גופנית בזמן ההריון וכן גם לאחר הלידה.

·         יש להפסיק פעילות גופנית ולפנות לרופא/ אחות במקרים הבאים: סחרחורת, כאב בחזה, דימום וגינלי, התכווצויות באזור הבטן התחתונה.

·         הריונית שלא עסקה בפעילות גופנית לפני ההריון תתחיל פעילות בהדרגה ועדיף בקצב לב שמאפשר דיבור בזמן הפעילות, דופק שאינו עצים אלא מתון יותר. לדוג' שחיה, יוגה, הליכה בקצב של בין 4 ל6 קמ בשעה.

 

הריוניות יקרות- אז כן לעשות ספורט ! רק טוב יצא מזה :)

 

בברכת הריון מאושר ולידה קלילה !

 

לירון ביתן היא: בוגרת שיאים בקורס מורים ליוגה, מאמנת אישית במרכז הספורט באוניברסיטת ת"א במסגרת חוג "מתאמנות עם תינוקות" המיועד לאמהות בחופשת לידה שנפתח במרכז הספורט לאחרונה.

 להכניס או לא להכניס (את הבטן)? זו השאלה....

>>

היום אחרי השיא

>>

פציעות ספורט ואימונים בתקופת החורף

>>

תהליך הירידה במשקל – ויתורים וסדרי עדיפויות

>>

הצדדים המכוערים של אימונים בהיקפים גדולים

>>

Powered by Artvision | Truppo Websites