ענפי ספורט
מגמה חיובית בקורסי אילוף כלבים

 
בילדותי גידלתי כלב בוקסר לבן וגדול. הוא הגיע אלינו בגיל 10 חודשים לאחר שבעליו לא הצליחו להשתלט עליו. גם אצלנו, שון היה חזק ופרוע ולא סר למרותו של איש מבני הבית, ולכן לאחר מספר חודשים מסרנו אותו ל"אילוף" בעוד אנחנו טסנו לחופשה ארוכה. עם חזרתו של שון הביתה הוא עדיין משך בחוזקה, התנפל על כלבים זכרים ורק דבר אחד השתנה- בכל פעם שהרמנו את היד ללטפו הוא הוריד את ראשו והתקפל כאילו אנו עומדים להכות אותו. זו הייתה ההתנסות הראשונה שלי בחיים לגבי ענף האילוף. מצד אחד, במשך שנים רציתי לעבוד עם בעלי חיים ובפרט עם כלבים, אך מצד שני המחשבה שיהיה עליי להכאיב להם כדי ללמדם כיצד להתנהג הרחיקה אותי מהבחירה במקצוע.

 

לשמחתי, השיטות כיום מאפשרות לנו כמגדלי כלבים וכאנשי מקצוע לבחור לנהוג בדרכים אחרות. 

 

אילוף או כל טיפול בבעיית התנהגות אינו מצריך שימוש בהכאבה, הפחדה או גירוי בלתי נעים אחר. תחום הלמידה וההתנהגות נחקר במסגרות אקדמאיות והידע זורם לשטח על ידי אנשי מקצוע משכילים. קיימת כיום בעולם האילוף תפיסה מתקדמת ששמה דגש על מתן חיזוקים חיוביים מבלי לערב ענישה ומה שנהוג בשפת המאלפים "תיקונים". למעשה, אם אנו מבינים שכל בעל חיים חוזר על התנהגות המשתלמת לו ונמנע מהתנהגות שאינה מביאה לו תועלת, קל יותר להבין מדוע איננו זקוקים להשתמש בעונשים על מנת לעצב התנהגות רצויה. 

 

אילוף צריך ויכול להיות חוויה מהנה הן עבור הכלב והן עבור בעליו, ללא צורך בהפעלת כוח, ללא איומים ומתוך כבוד והבנה הדדיים. כלב הלומד מתוך בחירה חופשית, כאשר אנו כ"מבוגר האחראי"  מספקים את התוצאות הרצויות לו בתמורה להתנהגות הרצויה לנו, הוא כלב הלומד שליטה עצמית. זהו כלב הלומד ללמוד ושמח לשתף אתנו פעולה. ומה אנו מחפשים אם לא חבר שיבין אותנו ואנו נבין אותו. ככל שהכלב ילמד יותר התנהגויות שיביאו לו תועלת, הוא יפגין פחות ופחות התנהגויות לא רצויות, עד שאלו תיעלמנה.

 

גם במקרים קשים, בהם למשל הכלב מפגין תוקפנות כלפי אנשים, הכלל המנחה בתהליך אילוף צריך להיות בחירה באמצעים הכי פחות אוורסיביים (בלתי נעימים), עם מינימום פולשנות ועדיין להביא לתוצאות הסופיות הרצויות. זהו כלל שאיגוד מאלפי כלבי המחמד בארה"ב מחויב לו באופן מוצהר ושנועד לקדם אילוף הומאני בקרב אנשי המקצוע ובעלי הכלבים.

מכיוון שכך, קשה לי להבין מדוע עדיין נפוץ השימוש הרב באביזרים ובשיטות פוגעניות הכוללים חשמול הכלב, זריקת חפצים עליו , משיכות חדות בקולרי חנק או דוקרנים ואפילו בעיטות והנפות של הכלב באוויר מהקולר ועוד כהנה וכהנה כיד הדמיון הרעה. 

 

לשמחתי, לאחר שנים בהן הובלתי כמעט לבד את האילוף בגישה חיובית בארץ, התחום צובר תאוצה והופך לנורמה. בוגרי "אנימה" עובדים ועוזרים לקדם את המודעות לשיטות העבודה הנעימות והאפקטיביות. 

 

תחום אילוף הכלבים נמצא בתהליך שינוי בו יש יתרונות משמעותיים לשליטה בכלים ה"חיוביים". הקורס להכשרת מאלפים בגישה חיובית משלב לימודים עיוניים מעמיקים, התנסות מעשית עשירה ולימוד מגוון טכניקות. הלימודים מאפשרים לתלמיד להתנסות עוד במהלך הקורס בעבודה עם לקוחות, שיפור מיומנויות ההדרכה וכניסה חלקה "לעולם האמתי". 

אם גם אתם מעוניינים להפוך את אהבת הכלבים למקצוע מאתגר ומספק, צרו קשר.

074-7100300

 

נוגה רונן היא מייסדת מרכז "אנימה" והמנהלת המקצועית של הקורס להכשרת מאלפים בגישה חיובית בקמפוס "שיאים"

בעלת הסמכה מהאקדמיה לאילוף של קארן פריור לשיטת הקליקר. מרצה במכללת "בורגו פולק אקדמי" בפינלנד ובבית הספר להכשרת מטפלים ברפואה וטרינרית משלימה.


הכדור הוא עגול וגדול

>>

ראש לאריות

>>

ליגה משלהן

>>

ריצות ארוכות כאורח חיים !

>>

כדורגל וכדורעף חופים היבטים פיזיולוגים

>>

Powered by Artvision | Truppo Websites