חיפוש

בלוג

אימוני התנגדות- לבד או ביחד?

אימוני התנגדות- לבד או ביחד?
5 באוגוסט 2019 על ידיMichal

הגברת חילוף החומרים, שיפור בתנועתיות היומיומית העלאת מסת שריר, תרומה לירידה במשקל, שיפור מצב בריאותי, שיפור יכולת ספורטיבית, עלייה בכמות ההורמונים האנבוליים (לרבות טסטוסטרון) ועוד, מהווים רק רשימה חלקית של סיבות בגינן מומלץ במיוחד לבצע אימוני התנגדות במעגלי החיים בכלל ובקרב מבוגרים – בפרט.

מהמחקרים הרבים שנערכו בתחום עולה גם שאימוני כוח משפרים את תפקוד מערכות הגוף השונות ובאמצעות כך מאטים תהליך התדרדרות רקמות גוף שונות.

אימוני התנגדות עשויים להתבצע באופנים שונים: אימוני משקולות, יוגה (חלק מהסוגים) , תרגילים המתבצעים עם אביזרי עזר, תרגילים כנגד משקל גוף ועוד. אימונים אלה מתבצעים באופן עצמאי באופנים שונים כגון: בקבוצת אימון מסודרת במועדון כושר, קאנטרי קלאב, בקבוצות אימון שונות ובאופן עצמאי על ידי האדם בבית או בפארק. למותר לציין שאימונים בקבוצה נערכים עם מדריך מקצועי ואילו האימונים העצמיים מתבצעים ללא מדריך ומושתתים על הידע של המתאמן באופן אישי והמוטיבציה.

בקווים כלליים בהשוואה בין אימון בקבוצה לבין אימון עצמאי ניתן לציין את הדברים הבאים:

מס"דהמשתנהאימון עצמאי ללא הדרכה מקצועיתאימון בקבוצה עם מדריך מקצועי
1מוטיבציה לביצוע האימוןמועטה בדרך כלל יחסית לאימון בקבוצהרבה
2שימוש בשיטות אימון שונותמועט (אם בכלל) בשל ידע חסר בתחום המקצועירב בדרך כלל ותלוי במקצועיות המדריך ובמשתנים נוספים)
3שייכות למסגרת תומכתלא קיימתקיימת
4שימוש באביזרים ואמצעי עזרבדרך כלל מועטה (תלוי בסוג האימון המבוצע)בדרך כלל רבה (תלוי בסוג האימון המבוצע)
5מספר המסגרות של הפעילות הגופנית אליהן ניתן להצטרף—————–רב מאוד
6אפשרות העלאת עומסים באופן מובנה ושיטתימועטה יחסית ומצריך ידע בתחום האימוןרבה
7עלות כספיתלא קיימתקיימת (נע בין 700-100 ₪ בחודש בממוצע)

 אינטנסיביות אימון ההתנגדות והשפעתו על השגת התוצאות

לדרגת הקושי בה מבוצעים אימונים מסוגים שונים בכלל ואימוני התנגדות בפרט, חשיבות מכרעת על השגת התוצאות.

אימונים המתבצעים בדרגת קושי נמוכה לא ממש יסייעו למתאמן להשיג את מטרתו. הדבר אקוטי במיוחד כשמתאמנים לבד ולא במסגרת מסודרת. אזי, נחוץ ידע רב דיו בתחום האימון על מנת להתקדם ולשפר היכולת הגופנית על בסיס קבוע ולהשיג התוצאות הרצויות. בסוגי אימון מסוימים הדבר לא כה פשוט וקל.

למשל, באמצעות תרגילים הנערכים במתקני הכושר הפזורים בפארקים השונים ברחבי הארץ ניתן לשפר את הכושר הגופני הבסיסי אך לאחר מספר שבועות או חודשים שבכוונת המתאמן להגביר את דרגת הקושי באימון יתחוור לו שהדבר לא כה פשוט. התרגילים השונים במתקנים מבוצעים בעומס נמוך יחסית ועם העלייה ברמת האימון (שבועות בדרך כלל), יש צורך להעלות דרגת הקושי ולגרום להסתגלות מחודשת של מערכות הגוף השונות המופעלות באימון. אם האימון היה מבוצע בקבוצה עולה הסיכוי לאפקטיביות אימון גבוהה יותר בשל שימוש בטכניקות אימון שונות, שימוש באביזרי עזר נוספים ועוד.

מחקר מעניין בנושא נערך בבית הספר למדעי התנועה, אוניברסיטת קווינסלנד, בריסביין, קווינסלנד, אוסטרליה (School of Human Movement Studies, The University of Queensland, Brisbane, Queensland, Australia.). נערכה השוואה של השפעת אימוני התנגדות הנערכים בבית או בקבוצה על התפקוד היומיומי של מבוגרים.

167 דיירי בית אבות בני 65-96 נרשמו לאחת משלוש קבוצות:

  1. אימוני התנגדות שנערכו בקבוצה – שימוש בגומיות ובמשקל הגוף לתרגילים שונים, שני תרגילי שיווי משקל, 10 מתיחות.
  2. אימוני התנגדות שנערכו בבית – עשו את אותה פעילות של קבוצה 1 אבל עצמאית, ונעזרו בספרון שהדגים את התרגילים, 8 שעות הדרכה ותמיכה טלפונית.
  3. קבוצת הליכה.

כל קבוצה התאמנה פעמיים בשבוע לאורך 20 שבועות. מבדק כושר בדק את התפקוד היומיומי של המשתתפים: כוח, כושר אירובי, גמישות ושיווי משקל.

נמצא כי חברי קבוצה 1 השתפרו בכל הפרמטרים בעוד חברי קבוצות 2, 3 לא הראו שינוי. מבחינת פלג הגוף העליון – נמצא שיפור גם בקבוצה 2 אך קבוצה 3 לא הראתה שיפור בשום פרמטר. לפי הממצאים אימוני התנגדות המתבצעים בבית או במסגרת קבוצה מביאים לשיפור בתפקוד היומיומי של מבוגרים.

לסיכום, אימון בקבוצה עשוי להניב במקרים רבים תוצאות טובות יותר מאשר אימון המתבצע באופן עצמאי. כמו כן, חשוב לזכור שלאימון הקבוצתי יתרונות לא מעטים שתורמים למיקסום התוצאות והשגת מטרות המתאמן.

מקור:

PubMed

ד"ר איתי זיו:
לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב ע.ר.
מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר.
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

      כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
      נגישות