חיפוש

בלוג

אנטניאיג'ינג – חשיבות האימון האירובי והאנירובי להפחתת הגיל הפיזיולוגי

אנטניאיג'ינג – חשיבות האימון האירובי והאנירובי להפחתת הגיל הפיזיולוגי
5 ביוני 2019 על ידיאנה אוסטרובסקי

עיסוק בפעילות גופנית ואימוץ שיטות אנטי-אייג'ינג מהווים אתגר. המטרה הסופית של אימון גופני עקבי היא לשמור על רווחה מיטבית ולקדם אריכות ימים. על ידי השתתפות בפעילות גופנית, אנשים יכולים לשפר ביעילות את צמיחת השרירים, להגביר את מהירותם בריצה או בפעילויות אירוביות אחרות, ולהשיג גמישות יוצאת דופן.

על מנת להגיע לתוחלת חיים ארוכה ואיכותית, על התירגול לבנות או לשמר מסת גוף רזה על ידי אימוני כוח במכשירים ייעודיים ו/או משקולות תוך העלאת העומס באופן הדרגתי או תוך שימוש במשקל הגוף כהתנגדות..במקביל יש לבצע פעילות אירובית לשם שימור ושיפור מערכות הלב, כלי הדם והריאה.

התרומה המשולבת של הפעילויות:

כשמדברים על תרגילי אנטאייג'ינג, יש חשיבות רבה לתרגילי ההתנגדות מכיוון שהם בונים ומשמרים את השרירים וכתוצאה את היכולת הפונקציונאלית בחיי היומיום לאורך זמן. מהבחינה התפקודית, ככל שמסת השריר גבוהה יותר תתעכב הירידה הצפויה ביכולת הגופנית, הפונקציונאלית, הנלווית לתהליכי ההתבגרות.
להפעלת השרירים חשיבות רבה גם במניעה או בעיכוב אוסטיאופורוזיס כתוצאה מהפעלת עומס על מערכת גיד-שלד. עומס כרוני זה גורם לעצם להיות חזקה וצפופה יותר לאורך זמן וכך, בגיל המבוגר יפחת הפוטנציאל ללקות במחלות עצם חמורות אופייניות.

פעילויות אירוביות שונות הכוללות אפקט של זעזוע (הליכה, ריצה, קפיצה בחבל, קיקבוקס ועוד) תורמות גם הן לשימור מסת העצם תוך יצירת גירוי למערכת השלד, הגורם לשימור ושיפור המטבוליזם של העצם לאורך זמן.
תהליך זה צריך להיות מלווה כמובן גם בתזונה התומכת בשימור העצם ובמרכזה הקפדה על צריכת סידן. הכמות היומית המומלצת לצריכת סידן עומדת על כ 1200 מ"ג ביום למבוגרים בריאים. ממחקרי תזונה אחרונים עולה שרוב האוכלוסייה צורכת רק כמחצית מהכמות היומית על בסיס קבוע.

כך יוצא שחוסר בפעילות גופנית שרירית-אנאירובית ואירובית, המלווה בתזונה לקויה, הינו גורם המעודד התפתחות של מחלות העצם.
מהבחינה המטבולית, קצב חילוף החומרים היומי הולך ויורד כבר החל מהעשור השלישי-רביעי לחיינו, ויחד איתו יורדת היעילות התפקודית של כלל המערכות בגוף.
הפעילויות הגופניות המגוונות עוזרות לשמר את קצב חילוף החומרים של האדם הפעיל ולעכב את הירידה הצפויה עם השנים.
לאימון האירובי (קרדיווסקולרי) תרומה משמעותית ביותר לתוחלת חיים ארוכה ואיכותית ובעזרתו אנו מסוגלים לשפר ולשמר את היכולת של הלב לספק חמצן וחומרי תזונה דרך הדם אל הגוף.
המלצות הכלליות לאימון זה לאנשים בריאים, נוגעות בעיקר בביצוע בעצימות גבוהה דיה, שנעה בין 80-60% מדופק מירבי המוגדר כ- 220 פחות הגיל לגברים ו – 226 פחות הגיל לנשים, 30 דקות בכל פעם (לפחות), מינימום 3 פעמים בשבוע.
אימוני הגמישות אינם תורמים באופן ישיר לתוחלת חיים ארוכה אך כוחם שמור בעיקר לנושא איכות החיים- אימוני הגמישות שומרים על חיוניות וויטאליות של מערכת התנועה ומגינים מפני כאבי הגיל ותנועתיות מוגבלת.

בהצלחה!

ד"ר איתי זיו:
לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר. לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי חדר כושר 
מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר. 
הוציא לאור את האנציקלופדיה – "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים" שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר על כל היבטיהם והמיועד למתאמנים, למדריכים, לבעלי עניין ומודעות הספורט.

פז שוסטר – דיאטן קליני וספורט B.Sc RD
לשעבר רכז קורסי תזונת ספורט קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
נגישות