חיפוש

בלוג

גם הקיץ דואגים לגוף ושומרים על אנרגיות גבוהות

גם הקיץ דואגים לגוף ושומרים על אנרגיות גבוהות
4 באוגוסט 2019 על ידיאנה אוסטרובסקי

כתבתה של מיטל עזר, תזונאית קלינית וספורט.
מנהלת נוטריקס ורכזת קורס תזונה בקמפוס שיאים

החיים הם מעגל אינסופי של עבודה, בית, ילדים. ויש גם חופשה, מפעם לפעם. אבל רוב הזמן אנחנו מבלים בישיבה וחוסר תנועה, ניזונים ממזונות מהירים וזמינים, מתמכרים לקפאין ושוכחים לשתות מים.

התוצאה – עייפות וחוסר אנרגיות כרוני.

איך שוברים את המעגל? איך מצליחים לחולל שינוי ולחיות את החיים אחרת? עם אנרגיה גבוהה וחיוניות, על כך בכתבתה של מיטל עזר, תזונאית קלינית וספורט, מנהלת נוטריקס – המרכז הישראלי לתזונת ספורט

התעסקות בעיקר- ולא במשקל הגוף

הגוף הוא מכונה משוכללת ומדהימה, וכמו כל מכונה, הגוף דורש תחזוקה. התחזוק של הגוף מגיע מהמזון אותו אנו אוכלים ומהפעילות הגופנית.

חוסר תזונתי, אפילו של ויטמין אחד, לאורך זמן, משפיע בצורה דרמטית על התפקוד ויכול להוביל לבעיות בריאותית. הדוגמא הקלאסית היא "פרשת רמדיה", בה בתרכובת תחליף החלב הצמחית לתינוקות היה חסר ויטמין B1. תינוקות אשר ניזונו ממנה לאורך זמן כמקור מזון בלעדי פיתחו חוסר באותו ויטמין, חלו ואף נפטרו בעקבות חוסר הויטמין.

זה לאו דווקא קשור למשקל של האדם. ישנם אנשים במשקל תקין ואף רזים אך הם בעלי חוסרים תזונתיים. לעומתם, יש שהם בעלי עודף משקל עם אנרגיה וחיוניות גבוהה.

האיכות קובעת.

אכילה מגוונת עשירה בחלבונים איכותיים, פחמימות מורכבות פירות וירקות ושמנים ממקור צמחי (למשל, אגוזים, שקדים או אבוקדו) יובילו לתחושה פיזית טובה, ערנות, ריכוז ובריאות.

כמו כן חשוב לשלב פעילות גופנית כללית להפעיל את הגוף ולאמן את שריר הלב.

נשמע מסובך? להלן תוכנית עבודה :

מחליטים להרגיש טוב! הכל מתחיל בהחלטה לחולל שינוי, להשקיע מאמצים במקור לעייפות ולא רק בתסמינים.

ארוחת בוקר איכותית. ארוחת בוקר הינה הארוחה החשובה ביותר ביום, מחקרים רבים מציגים את הקשר בין אכילת ארוחת בוקר ערנות וריכוז לאורך היום, איזון רמות רעב ושובע לאורך היום ומשקל תקין.

ארוחת בוקר צריכה להיות איכותית ולהכיל מקור של חלבונים, סיבים תזונתיים וויטמינים ומינרלים ולא רק סוכרים. אמצו שגרת ארוחת בוקר מהירה קלה ומזינה: דוגמאות לארוחת בוקר מזינה: דייסת שיבולת שועל על בסיס מים/חלב ופרי לתוספת ויטמינים, לחם שיפון/ כוסמין / מלא עם אבוקדו/ גבינה או ביצה וסלט ירקות.

ירקות ופירות. שלבו ירקות ופירות על בסיס יומי, נסו לשלב ירקות בכל ארוחה, אפשר להתחיל גם מירק אחד. ופרי בין הארוחות במידה ורעבים.

בהדרגה גוונו והעשירו את צריכת הפירות והירקות, ההמלצה הינה 7-9 מנות פרי וירק ביום.

נסו להגיע ל- 5 צבעים ביום – מאחורי כל צבע מסתתרים ויטמינים מינרלים ופיטוכימיקלים שונים (חומרים פעילים התורמים לבריאות).

מים. המים מהווים 60-70% ממשקל גופנו וחשובים לתפקוד תקין של הגוף. שתייה מספקת תורמת לתחושת ערנות וריכוז. שתייה על פי תחושת הצמא אינה מספקת, על מנת להגביר את השתייה מומלץ להציב יעדים לקחת בקבוק ולסיים אותו עד ארוחת צהרים ואחר כך למלא שוב. נסו לשתות כוס מים בכל ארוחה וצרו תזכורת בשעון, למשל כוס לכל שעה עגולה. נסו לשתות עם קש, מחקרים מראים כי זה עוזר להגדיל את כמות השתייה.

פעילות גופנית. עם השנים הפכנו לנייחים יותר, אלא שגוף האדם לא השתנה והוא זקוק לתנועה. פעילות גופנית תורמת להרגשה טובה, לדימוי עצמי גבוה, ערנות, ריכוז, שיפור בריאותי מבחינת ערכי סוכר, כולסטרול, לחץ דם, חיזוק העצם ומניעת מחלות רבות.

כמה פעילות? ההמלצה לבצע 150 דק' פעילות אירובית בשבוע ופעמיים בשבוע אימון כוח.

אפשר להתחיל גם מ- 20 דקות פעילות בשבוע זה כבר משהו. לפעמים זה בדיוק מה שעושה את ההבדל

בהצלחה!


חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
נגישות