חיפוש

בלוג

השפעת המורה לחינוך גופני על מוטיבציית ילדים לפעילות גופנית בישראל

השפעת המורה לחינוך גופני על מוטיבציית ילדים לפעילות גופנית בישראל
11 ביוני 2019 על ידיMichal

"אין לי חשק להתאמן היום", "הגעתי לשיעור עם נעלי אולסטאר ואיני יכול להתאמן", "חם מדי על מנת להתאמן", "קר מדי על מנת להתאמן",
"מה יש שיעור ספורט היום?", אמירות אלה של אמירות של תלמידים חסרי מוטיבציה לפעילות גופנית. ואכן, המתקנים בבתי הספר היסודיים והתיכוניים (בחלקם הגדול) לא ראויים ומקשים על המורים להעביר את שיעורי החינוך הגופני בצורה מאתגרת, מעניינת ואטרקטיבית. אך למרות כל זאת, למורים לחינוך גופני השפעה רבה מאוד על המוטיבציה של התלמידים. למותר לציין שישנם תלמידים שלא מתאמנים בשיעורי חינוך גופני, אך מנויים במועדוני כושר ומרכזי ספורט יוקרתיים. לעיתים מדובר אף בתלמידים שהנם ברמה גבוהה מבחינת היכולת הספורטיבית שלהם.

מורה לחינוך גופני צריך להוות דוגמה אישית ומודל לחיקוי עבור תלמידיו. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר:

חשוב לציין שלעיתים המורה לחינוך גופני מבצע פעילויות נוספות בבית הספר (תפקיד רב גוני): רכז ביטחון, רכז משמעת, במועצת תלמידים, מחנך כיתה, מאמן נבחרות, יוצא לתחרויות ולכן הפוטנציאל לביטול שיעורים גדול יחסית למקצועות אחרים.

במקרים מסוימים מנהלי בתי הספר לא מכירים בחשיבותה של הפעילות הגופנית ואי לכך צפויים באותו בית ספר להתבטל שיעורי חינוך גופני רבים יותר.

המורה הפסיבי עשוי להיות:

מסתבר, שמורה לחינוך גופני המהווה דוגמה אישית ומודל לחיקוי מעודד את ההנאה וההנעה לפעילות גופנית והדבר חשוב במיוחד.

מעניינת העובדה שישנם בתי הספר בהם המודעות לפעילות גופנית גבוהה במיוחד ואינם מצוידים במתקנים ראויים, ומנגד ישנם בתי ספר אחרים המצוידים במתקנים מפוארים אך המודעות לפעילות גופנית ירודה במיוחד. ניתן להתעודד מעט מהחידוש שכיום בתוכנית הלימודים החדשה בבתי הספר בישראל ציון התלמיד בחינוך גופני נשען בעיקר על מוטיבציה ופחות על יכולת גופנית. בנוסף, אחת ממטרות התוכנית החדשה של החינוך הגופני הנה עידוד התלמיד להתאמן בשעות הפנאי שלו.

לסיכום, למורה לחינוך גופני השפעה רבה במיוחד על מוטיבציית תלמידים בבתי הספר לפעילות גופנית. בנוסף, חשוב לזכור שישנם משתנים נוספים שמשפיעים ותורמים לכך.

ד"ר איתי זיו:
לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א ת"א ע.ר. 
לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי חדר כושר 
מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר. 
הוציא לאור את האנציקלופדיה – "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים" שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר על כל היבטיהם והמיועד למתאמנים, למדריכים, לבעלי עניין ומודעות הספורט.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

    כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
    נגישות