חיפוש

בלוג

השפעת הסביבה על ההשמנה

השפעת הסביבה על ההשמנה
18 ביוני 2019 על ידיאנה אוסטרובסקי

עודף משקל, במרבית המקרים, הנו גורם התורם לחיסכון באנרגיה על ידי אנשים כבדי משקל. מסתבר שאנשים הסובלים מהשמנת יתר פעילים בדרך כלל פחות מאנשים רזים ועושים גם שימוש רב יותר ברכב ובאמצעי תחבורה אחרים. לכך השלכות מהותיות במיוחד מבחינה בריאותית מכיוון שיש קשר ישיר בין ההוצאה הקלורית השבועית מפעילות גופנית לבין שיפור במצב הבריאותי. ככל שהאדם פעיל יותר גופנית יש לכך השפעה מיטיבה יותר על הבריאות.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים בנושא על מנת לבדוק הסיבות להשמנה בקרב האוכלוסייה ומסתבר שלסביבה יש השפעה רבה על התופעה.

במחקר שנערך באוניברסיטת יוטה שבארצות הברית (University of Utah, Salt Lake City, Utah, USA) נבדק הקשר בין האווירה השכונתית לבין הסיכון להשמנת יתר. החוקרים ניסו לאתר מאפיינים שכונתיים שמעודדים השמנת יתר בשני אופנים:

בדיקת הנגישות של התושבים בשכונה למרכזי קניות של מזון, מחד והאופציות לפעילות גופנית בשכונה, מאידך. הערכת התכונות של אנשים בעלי הכנסה נמוכה לעומת אלה בעלי הכנסה ממוצעת.

המחקר מתבסס על מאגר האוכלוסייה של יוטה והממצאים היו כדלהלן:

כשמדובר בהליכה, נמצא כי בשכונות ותיקות בהן יש יותר אופציות למסלולי הליכה ובשכונות בהן רוב התושבים הולכים ברגל לעבודה, לתושבים היה BMI נמוך יותר וסיכון מועט יותר להשמנת יתר וזאת למרות שהאפקט משתנה בהתאם להכנסה של תושבי השכונה. ככל שההכנסה גבוהה יותר, כך הנטייה הנה לצעוד פחות ברגל ממקום למקום. וכתוצאה מכך הם היו בסיכון גבוה יותר להשמנת יתר ולמדדי BMI גבוהים יותר.

קניות מזון – נמצא קשר חזק בין האופציות לקניית מזון בשכונה לבין הסיכון להשמנת יתר ול- BMI גבוה. האפקט עולה ככל שההכנסה גבוהה יותר. בשכונות עם הכנסה ממוצעת לאדם, יש יותר מחנות מצרכים אחת, מספר מסעדות בשירות מלא או מסעדות מזון מהיר ובשכונות אלו הסיכון להשמנה ול- BMI גבוה נמוך יותר מאשר בשכונות דומות בהן אין סופר גדול עם מבחר של מזון.

אם קיימת לפחות חנות אחת של מזון בריא בשכונות בעלות הכנסה נמוכה, הסיכון להשמנת יתר או BMI גבוה נמוך יותר מאשר אם בשכונה כזו אין סופר גדול כלל. מבחר גדול של חנויות מצרכים או מסעדות בשכונה תורם להפחתה בסיכון להשמנת יתר או ל- BMI נמוך, ביחס לשכונות ללא מבחר של חנויות מצרכים. הדבר תקף עבור תושבים הן בשכונות עוני והן בשכונות ממוצעות.

במחקר אחר שנערך במרילנד, ארצות הברית (Division of Cancer Control and Population Sciences, National Cancer Institute, Bethesda. Bethesda, Maryland USA ) נבדק האם הסביבה הסוציאלית והפיזית משפיעה על האינטנסיביות ועל משך הפעילות הגופנית של מבוגרים בארה"ב.

נעשה שימוש בנתונים מסקר שנערך בארה"ב בשנים 2003-2006, מתוכו נבחרו 7700 מבוגרים בני 21 ומעלה שדיווחו על עיסוק מוגבר בענף ספורט אחד לפחות ביום שלפני הסקר. על כל אימון הנבדקים דיווחו על: סוג הפעילות, משך בדקות, מיקום ביצוע הפעילות ועם מי הפעילות בוצעה.

תוצאות: נמצא כי פעילות שנעשתה לבד או בחדר כושר/מועדון בריאות/בבית הייתה נמרצת יותר מכזו שנעשתה בחברותא או בחוץ. עבור פעילויות מתונות ואינטנסיביות, משך הפעילות היה קצר יותר כשהאימון נעשה לבד לעומת אימון שנעשה עם קרובי משפחה/חברים/מכרים. משך הפעילות היה גבוה יותר לגבי פעילויות שנעשו בחוץ לעומת פעילויות בתוך הבית, בעבודה או במועדון בריאות / חדר כושר.

מסקנות והשגות:

לסוג העשירון (גבוה/נמוך) קשר ישיר לתופעת ההשמנה. העשירון הנמוך חשוף יותר להשמנה ולעלייה ב- BMI מאשר העשירון הגבוה.

לכמות החנויות לממכר מזון ולסוג המזון השפעה על פוטנציאל ההשמנה.

משך ואינטנסיביות הפעילות הגופנית מושפעים מאוד מתנאים חברתיים בפעילות וממיקום הפעילות.

ד"ר איתי זיו:
לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" במועדון הספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א ת"א ע.ר
לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי חדר כושר ומרכז קורסים רבים אחרים.
מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר.
הוציא לאור את האנציקלופדיה – "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים" שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר על כל היבטיהם והמיועד למתאמנים, למדריכים, לבעלי עניין ומודעות הספורט.
הוציא לאור עם ד"ר דרור שגיא את הספר – "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח". ספר העוסק בתחום אורח חיים בכלל והשמנה – בפרט לכל סוגי האוכלוסייה.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
נגישות