חיפוש

בלוג

אדהו – מוקהה – שוואנה – אסאנה

אדהו – מוקהה – שוואנה – אסאנה
16 ביוני 2024 על ידיאנה אוסטרובסקי

לימור מילוסלבסקי, מנחה ויועצת מקצועית בקורס למורי יוגה

יום היוגה הבינלאומי שחל ביום הארוך בשנה, אינו בה להפוך את היוגה לאירוע הנחגג על ידי מי שכבר חיים ומתרגלים יוגה. בעיניים שלי, האחרות, יום זה מטרתו היא דווקא עבור אותם שיוגה אינה מוכרת להם. אלו שעבורם יוגה איננה יותר ממשהו שהם שמעו עליו כאשר מרבית הידע הקיים ברשותם הוא שיוגה זה מרגיע וגם אפשר להיות קצת יותר גמיש וכמובן לאותם אלו שאומרים: יוגה איננה בשבילי. ויחד עם זאת יום היוגה הבינלאומי איננו יום שנועד "לשכנע" אחרים להצטרף לנפלאות היוגה. ממש לא. בורות על פי פילוסופית היוגה היא אחת מהסיבות לסבל.

ולכן, יום היוגה הבינלאומי שהוגדר ב21 ליוני לכל שנה , מטרתו היה לאפשר לכמה שיותר בעולם להכיר את הפילוסופיה והדרך להגיע ליוגה. יום היוגה הבינלאומי פותח אפשרות להזכיר לנו כאנושות כי אפשר אחרת. כל אחת ואחד יכולים. זוהי הצעה.

אז ביום היוגה הבינלאומי שבו נראה כי נפתחות דלתות יוגה במרחבים עצומים של מפגשים, תרגולים, שיחות , ריקודים ומוסיקה הייתי רוצה להזכיר: יוגה אינה תורה, יוגה איננה דת, יוגה איננה כללים שעליך לעמוד בהם. יוגה היא בית. כשאני מתרגלת יוגה אני חוזרת הביתה כל פעם מחדש.

התנוחה המוכרת בשמה גם למי שאינו מתרגל יוגה כלל וכמעט שלא קיים תרגול שתנוחה זאת אינה מופיעה בו נקראת: אדהו – מוקהה – שוואנה – אסאנה.

אדהו – כלפי מטה. מוקהה – פנימה. שוואנה – כלב. אסאנה – תנוחה.

תנוחת הכלב מביט מטה (ופנימה)

כמתרגלת יוגה ועוסקת בהוראת היוגה זאת אחת התנוחות האהובות עליי. לא עובר תרגול שאני לא כוללת בתוכו תנוחה זאת. המעברים לתנוחה זאת מגוונים והנחיית השהייה בתוך התנוחה באופן מסוים יכולה לשנות עד מאוד את התחושה ואופי התרגול עצמו. ואיך זה מחבר אותי ליום היוגה הבינלאומי? כשאני מתרגלת את תנוחת כלב מביט מטה (ופנימה) אני חושבת על בית. כשם שחשיפת ה"יוגה מהי" באותו יום באופן שמאפשר תחושה של בית כך היא אותה תנוחה מופלאה כשמתרגלים אותה מרגישים בבית. במהלך התרגול זהו הזמן בו אני משלבת את "רוח התרגול" לאותו תרגול על ידי משפט או שניים, על ידי המגע והתמיכה ועל ידי משך השהייה בתוך התנוחה.

אם אינכם מתרגלים יוגה כלל והייתם רוצים לנסות, הנה כמה הצעות למפגש עם תנוחת הכלב מביט למטה ופנימה מכל רגע ביום:

אם אתם כן מתרגלים יוגה ומוצאים את התנוחה הנפלאה הזאת שמעבר להיותה בית, עדיין מאתגרת עבורכם, זכרו שיש בה הכל: היא מתיחה מצוינת, יציבה מעולה, היא על הידיים והיא גם קצת הפוכה (כאשר הראש מתחת לגובה האגן).

זה ממש על קצה המזלג באהבה גדולה לכל מי שרוצים ואולי טרם עושים.

רוצים לקחת את האהבה שלכם ליוגה לשלב הבא?  לחצו כאן למעבר לעמוד קורס למורי יוגה

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
נגישות