חיפוש

בלוג

מדריך אימון אישי – המקצועיות, ההופעה החיצונית והקשר להצלחה בתחום

מדריך אימון אישי – המקצועיות, ההופעה החיצונית והקשר להצלחה בתחום
5 ביוני 2019 על ידיאנה אוסטרובסקי

מדריך אימון אישי, מנהל צוות מקצועי במועדון כושר או רשת גדולה של מועדונים, יועץ כושר במועדון, מנהל מועדון כושר, מדריך כושר גופני למשחקי כדור, כל אלה הנם רק רשימה חלקית של מקצועות בתחום הספורט העממי שניתן לעסוק בהם.

מדריך אימון אישי הנה המשרה שבה ישנה הדרישה הרבה ביותר ומסתבר שניתן להשתכר לעיתים באופן משמעותי יותר מעל הממוצע במשק (לעיתים גם מעל 20,000 ₪ בחודש!).

מה מאפיין את המדריכים המובילים המשתכרים יפה ומצליחים מאוד בתחום?

בשנים האחרונות המודעות להתמחויות בתחום הבריאות בכלל והאימון הגופני – בפרט עלתה באופן משמעותי. התמחויות אלו מצריכות לימוד של תואר אקדמי ו/או קורסי הכשרה נוספים. תחומי לימוד לדוגמה: שיקום לב ומחלות נפוצות, קשישים, אימון ילדים, פילאטיס, נשים בהיריון ולאחר לידה, גיל הרך ועוד.

למותר לציין שמדריכים בתחום האימון שלומדים תחומים נוספים מעמיקים באופן מהותי את ידיעותיהם ומסוגלים לתת מענה וייעוץ לבעיות מסוגים שונים ולהתמודד עם מקרים שמדריך 'מן השורה' שלא עבר התמחויות אלו לא מסוגל לתת להם מענה. להלן מספר תיאורי מקרה של מתאמנים הפוקדים את מועדוני הכושר, שוכרים את שירותיהם של מדריכי אימון אישי ומצריכים ידע נרחב ומעמיק:

גבר בן 35 לאחר ניתוח לקיצור קיבה המבקש לחזור להתחיל לאמץ שגרה של אורח חיים בריא.

מתאמן מבוגר בן 78 לאחר ניתוח לב פתוח המעוניין לשפר את בריאותו ויכולתו הגופנית כאחד ומבקש תוכנית אימונים מסודרת.

אישה בת 28 לאחר פריצת דיסק המבקשת להתחיל להתאמן בחדר הכושר באופן מסודר ומעוניינת לשפר את יכולתה הגופנית במסגרת המגבלה הרפואית.

ילד בן 11 הסובל מסוכרת נעורים  TYPE1 והוריו מבקשים לשכור את שירותיו של מדריך אימון אישי על מנת לשפר את מצבו הבריאותי.

אישה בת 45 לאחר טיפולים כימותרפיים (שנועדו לטפל במחלת הסרטן ממנה היא סובלת) ומעוניינת לאמץ שגרה של אורח חיים בריא.)

מתבגר בן 15 הסובל מליקוי יציבה – היפרקיפוזיס* ומבקש תוכנית אימונים הכוללת תרגילים המתאימים לשיפור מצבו.

תיאורי מקרה אלה ואחרים מצריכים ידע נרחב של המדריך שלא נרכש (בהיקף מספק) בקורסי המדריכים הבסיסיים המוכרים על ידי רשויות המדינה. לשם קבלת כלים מקצועיים מתאימים יש צורך לעבור הכשרות נוספות בארץ ואולי אף בחו"ל (ישנם מסלולי לימוד רבים הקיימים בחו"ל אך לא קיימים בישראל).

בקווים כלליים ניתן לומר שישנו קשר ישיר בין מידת ההשכלה בתחום לבין מידת ההשתכרות. ככל שהמדריך משכיל יותר במרבית המקרים הוא ישתכר יותר. הדבר משמעותי במיוחד כשמדובר בהתמחויות (כגון: ליקויי יציבה, נשים בהיריון, מחלות לב ואחרות וכדומה) אזי, מקובל לדרוש ולקבל שכר גבוה במיוחד עבור הייעוץ או האימון האישי.

ההופעה החיצונית והייצוגיות והקשר להצלחה
בתחום הבריאות והספורט ואורח החיים (אך לא רק – גם בתחומים אחרים) להופעה החיצונית מסתבר יש משקל רב. מעניינת העובדה שמדריכי כושר בתחומים שונים במקרים רבים לא מתאמנים, הנם בעלי עודף משקל, אחוזי שומן גבוהים מהממוצע, יציבה לקויה ולעיתים אף לבושים באופן מרושל, אינם שומרים על אורח חיים בריא (ניתן להבחין לעיתים במדריכי אימון אישי שמעשנים בין אימונים אישיים או אף צורכים אלכוהול על בסיס קבוע). כל זאת משפיע על סיכויי ההצלחה בתחום – נמוכים יותר.

מתאמנים יעדיפו מן הסתם לפנות למדריך שמהווה דוגמה אישית, פרזנטטיבי ומתאמן על בסיס קבוע. לכן הסיכוי שמדריכים שלא שומרים על אורח חיים בריא, ואינם מקפידים אף על הלבוש וההופעה הכוללת מגבירים את הסיכוי לפרישה מהתחום לאחר תקופה קצרה יחסית. לעיתים אותם מדריכים שאינם מקפידים על המשתנים שצוינו מוצאים עבודה במסגרות כמו מתנ"סים, עיריות ומוסדות ממשלתיים. אזי, האימונים האישים אינם שכיחים, העבודה בטוחה יחסית וכרוכה במשכורת קבועה ולעיתים אף קביעות.

עם כך נסכם שהצלחה בתחום האימון ואורח החיים בכלל מצריך תכונות וכוח רצון ההכרחיים לשם הצלחה בתחום. אנשי המקצוע שאינם מקפידים על הופעתם, הנם מוזנחים אסתטית ואינם מקצועיים מעלים את הסיכוי להשתכרות נמוכה במיוחד מחד, ופרישה מוקדמת מהתחום בטרם עת, מאידך.

*היפרקיפוזיס – ליקוי יציבתי בו הקמר של בית החזה גדול יתר על המידה, השכמות נוטות לפנים והלורדוזה הצווארית גדלה. מצב זה מאופיין בבית חזה שקוע הגורם לעיתים לבטן בולטת ולהקטנת נפח הנשימה. במצב זה אין שינוי בזווית האגן, למרות שנראה לכאורה שהקשת המותנית גדלה. קיימות שתי תופעות נלוות שכיחות בהיפר קיפוזיס:

א. כתפיים שמוטות – ליקוי בו הכתפיים נעות לפנים כתוצאה מקיצור שרירי החזה 
(בעיקר Pectoralis Minor) וחולשת שרירי הגב העליון (בעיקר זוקפי הגו ומקרבי השכמות).

ב. ראש נטוי לפנים – מצב בו הראש נע לפנים ופתח האוזן נמצא לפני שיא השכמה. בדרך כלל מלווה הגדלת הקשת הצווארית.

ד"ר איתי זיו לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר.
לשעבר ניהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר.
מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית העוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדר הכושר על כל היבטיהם ומיועד למתאמנים ולמדריכים ובעלי עניין ומודעות בספורט.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
נגישות