חיפוש

בלוג

מדריך חדר כושר – אפשר לעשות מזה קריירה

מדריך חדר כושר – אפשר לעשות מזה קריירה
5 ביוני 2019 על ידיMichal

המודעות הגוברת והולכת לבריאות מחד, והעלייה בתוחלת החיים מאידך, יגרמו בעתיד לפריחה משמעותית בתחום מקצועות הספורט ואיכות החיים. איך אפשר לעשות מזה קריירה?
המודעות הגוברת והולכת לבריאות מחד, והעלייה בתוחלת החיים מאידך, יגרמו בעתיד לפריחה משמעותית בתחום מקצועות הספורט ואיכות החיים. יש כיום ביקוש רב למדריכי כושר ומספר המשתמשים במדריכים אישיים נמצא בעלייה תלולה.

מסתבר שבארה"ב בשנה האחרונה (2008) חלה עלייה של 26 אחוזים בביקוש למדריכי פילאטיס, יוגה וחדר כושר!

כיום ניתן לראות יותר אנשים הבוחרים לעשות קריירה באמצעות עיסוק באחד ממקצועות הספורט ולמעשה משלבים תחביב עם מקצוע. אחרים משתמשים בספורט כקריירה שנייה ולא עיקרית. 
הרחבת הידע בתחום תוביל לשיפור במשכורת. כך אפשר למצוא עו"ד שעובד במשרה חלקית כמדריך כושר אישי, רופא מרדים בבית החולים שאחת לשבוע מדריך בחדר הכושר השכונתי, פיזיותרפיסט שהנו גם מדריך כדורגל ודוגמאות נוספות אחרות.

בקורס מדריכי חדר כושר תהליך ההכשרה של מדריך כושר הנו קצר יחסית, מדובר על לימודים של שנה אקדמאית (כ-8 חודשים). בחלק ממקצועות הספורט לומדים יותר – שנתיים עד שלוש שנים (יוגה לדוגמה).

במספר לא מבוטל של מועדונים עובדים לעתים מדריכים שמשכורתם גבוהה משמעותית מהמקובל במשק וזאת בשל תפקידים נוספים שהופיעו בתחום בשנים האחרונות.
 
בין התפקידים – מנהלים מקצועיים, מנהלי משמרת, מנהל קשרי לקוחות, מנהל תחום סטודיו, מנהל מועדון כושר, מנהל רשת מועדונים, מנהל מרכזי כושר במקומות עבודה ועוד.

כשמדובר במדריכי כושר יש להפריד בין מדריך סטודיו לדוגמא: מדריך יוגה, פילאטיס, מחול אירובי, קיק בוקס וכדומה, לבין הדרכה בחדר הכושר. במקרה של הדרכה בחדר הכושר השכר למדריך נמוך ונע בין 26-19 ש"ח בממוצע וההתמקדות הנה בעיקר באימונים אישיים שהמדריך מעביר במועדון לא בשעות עבודתו במשמרת.

אך כשמדובר במדריכי החוגים השונים השכר גבוה משמעותית ונע בין 200- 80 ש"ח לשעה (ישנם אף מדריכים מסוימים שמקבלים למעלה מ- 250 ש"ח לשיעור) והדבר תלוי במקצועיות המדריך, הוותק בתחום, מקום העבודה ועוד.

על מנת לפתח קריירה מצליחה בתחום הדרכת הכושר ולהתמיד בה לאורך שנים חשוב להקפיד על הדברים הבאים:

מקום העבודה:
חשוב במיוחד ומשפיע רבות על ההצלחה בתחום. מקומות עבודה שמעודדים את המדריכים בצורות שונות, מסבירי פנים, הוגנים, מגובשים חברתית, עורכים השתלמויות מקצועיות מפעם לפעם – מעודדים נאמנות רבה מצד המדריך, הרגשה ביתית ועוד. 

לימודים בתחום:
חשוב שהמדריך יתקדם בתחום וילמד דברים נוספים באמצעות האינטרנט, השתתפות בכנסים והשתלמויות, קורסי המשך וכדומה. באמצעות כך הוא מרחיב את ידיעותיו בתחום ובעתיד (לעיתים שנה או שנתיים) יוכל הוא לדרוש (ולקבל!) שכר גבוה יותר עבור עבודתו.

רמת המדריכים במועדון הכושר:
לרמת המדריכים במקום העבודה יש השפעה רבה על ההתקדמות בתחום. ממדריכים טובים ניתן ללמוד, ישנם מספר מועדוני כושר בערים שונות בארץ המאופיינים במדריכים מעולים מהם ניתן ללמוד לא מעט וכמובן – להתקדם בתחום.

יזמויות:
יש מקום ליזמויות בתחום הפעילות הגופנית שבמקרים רבים מצליחות. 

לדוגמה:
הקמת מרכז שכונתי קטן לאימונים אישיים, שותפות באחוזים מסוימים במועדון כושר או סטודיו, הקמת חברה קטנה לאימונים אישים (במקרה זה מעסיקים מדריכים אחרים), ליווי קבוצות הליכה בתשלום, הדרכה בחוגים שונים באופן פרטי ומכירה של מוצרים שונים בתחום הספורט.

ניתן ללמוד ממדריכים העובדים איתך שכיח שמדריכים מוכרים מוצרים שונים כגון ציוד קטן, תוספי מזון, אביזרים ושעוני דופק ברשתות הכושר הגדולות. ניתן גם לחבור עם איש מקצוע כגון דיאטן קליני מצליח או פיזיותרפיסט ולחשוב על שיתוף פעולה בין הצדדים. 
 

אתר אינטרנט:
כיום עלות הקמת אתר אינטרנט אינה גבוהה יחסית ואף ישנם מספר אתרים בהם המדריך יכול לפתוח אתר משלו בתוך אתר גדול אחר (כמו אתר זה לדוגמא) וליהנות מכמות החומרים והחשיפה שיש לאתר. במקרה זה המדריך מקודם אישית באמצעות האתר והדבר בהחלט עשוי להתבטא בשכר גבוה יותר בהמשך הדרך.

גיוון האימונים על בסיס קבוע:
חשוב לגוון את האימונים בכלל והאימונים האישיים – בפרט, הן על מנת שהמתאמן יתקדם בצורה משמעותית יותר וישיג את מטרת האימון והן שהמדריך לא יישחק ויעביר אימון משעמם ומונוטוני. 
הדרך מנקודה זו ועד קטיעת הקריירה בשל חוסר עניין – קצרה.

לימודים בתחום אחר:
כיום הצלחה במרבית התחומים הקיימים מצריכה גם רקע בשיווק, פרסום ואף יחסי ציבור. אם כך, לימוד של תחומים אלה יסייע רבות להצליח בתחום.

השאיפה להתקדם בתחום:
ניתן להתמקצע כיום בתחום הפעילות הגופנית. ישנם סוגי מקצועות שונים כגון: מדריך כושר אישי, מנהל מקצועי, יועץ כושר ברשתות הכושר, מנהל מועדון, קואצ'ינג (מאמן) לאורח חיים בריא, מנהל רשת מועדונים ואף מרצה בתחום הפעילות הגופנית באחד מבתי הספר בישראל. 
התקדמות בתחום בהחלט תסייע למנוע שחיקה צפויה לאחר שנים של עבודה ללא העלאה בשכר או עניין בתחום העיסוק. נוסיף ונאמר שהתקדמות גם מלווה, במרבית המקרים, בהערכה של האנשים עימם הנך בא במגע במהלך העבודה.

לסיכום

קריירה בתחום הספורט  ניתן לפתח בכל גיל, אך חשובה תשומת הלב לנקודות המצוינות לעיל על מנת שניתן יהיה להגדיל את סיכויי ההצלחה.ד"ר איתי זיו
לשעבר סגן מנהל קמפוס 'שיאים' באוניברסיטת תל אביב. המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר.

לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר.
מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך מקיף ביותר העוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדר הכושר על כל היבטיהם ומיועד למתאמנים, למדריכים ובעלי עניין ומודעות בספורט.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

      כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
      נגישות