חיפוש

בלוג

סרטוני וידיאו – תנוחות יוגה

סרטוני וידיאו – תנוחות יוגה
4 ביוני 2019 על ידיMichal

תנוחת ברכת השמש

הדגמת תרגול ברכת השמש

בתרבויות רבות האור מסמל מודעות והארה. המקור הראשון של האור היא השמש כמובן ובמסורת ההודית סגדו לה. השמש, סוריה, נחשבה ללב הפיזי והרוחני של עולמנו, נשמתו של היקום. אור השמש נתפסה כמסמלת את כח האבחנה והחכמה ואילו חומה סימל אהבה. אחת הדרכים לכבד ולהוקיר את השמש היא דרך הרצף הדינאמי של האסאנות – ברכת השמש, השתחוות לשמש.

כל ברכה לשמש מתחילה ומסתיימת באנג'לי מודרה, הצמדת כפות הידיים אחת אל השניה ואל הלב. המיקום אינו מקרי, רק בלב יש ידיעה ברורה של האמת, הלב, כמו השמש, הוא מיקומו של הנשמה. זהו המקום ממנו זוהר אור הידע בגופינו.

השעה שלפני עליית השחר בהודו נחשבת לברהמה- מוהורטה, שעת הברהמן, השעה האלוהית. זמן זה נחשב לחזק מאד אנרגטית. היוגה מדגישה שוב ושוב את הקשר ההדוק בין המיקרוקוזם למקרוקוזם, בין האדם והיקום. תרגול ברכת השמש, במיוחד עם עלות השחר מבסס את הקשר הזה. הביצוע בסדר ובקצב הקבוע מסמל את הקצב של היקום והתנועה שלו ומהווה דרך בעבורינו להתאים עצמינו לקצב הזה. המתרגל עומד אל מול השמש העולה וטובל עצמו באורה בעודו מרכך ופותח את גופו כדי לבא במגע עם האור הפנימי הקיים בו. סוואמי וודה מתאר זאת כשינון הימנון פואטי של הגוף. המשנן את ההימנון הזה בגופו מתוך התמסרות יחווה את ההתעלות הטמונה בתרגול היוגי.

בסרטון הדגמה זה, יש רצף של תנוחות, מלוות בהסברים, המובילות אותנו ומסייעות להכין את הגוף לקראת ביצוע התנוחה.

 תנוחת הלוחם
הדגמת תרגול תנוחת הלוחם 1-3 

תנוחות הלוחם טומנות בחובן את התכונות אותן צריך היוגי לנכס לעצמו בדרכו הרוחנית. תנוחת הלוחם מלמדת אותנו יציבות, עוצמה ואיזון יחד עם ריכוז, גמישות ומודעות. בבהגווד גיטה לומד ארג'ונה להיות יוגי על שדה הקרב. מכך אנו למדים שהדרך הרוחנית כרוכה במאבקים פנימיים רבים ואנו צריכים את הכוחות והתכונות לנצח בהם.

תנוחת הלוחם נקראת על שמו של הלוחם וירבהדרה. לוחם זה יחד עם בהדרהקאלי נוצר משערותיו של האל שיווה ברגע של כאב ואובדן גדול עקב מותה של אשתו. היא בחרה למות בשל העלבון הקשה שחוותה כאשר אביה ערך משתה והזמין את כל האלים מלבד את שיווה שמראהו לא נעם לו. שיווה שולח את שני הלוחמים להעניש את אלה שבהתנהגותם גרמו לכך שתבחר במותה.

הוא עושה זאת לא על מנת לנקום אלא בכדי להשליט סדר מחודש ולהלחם בביטויי הבורות והאגו שעמדו בבסיס התקרית הקשה. לעזור לאלה שבבורותם לא זיהו את האלוהי. וירהבהדרה נראה נורא ומפחיד. הוא בעל אלף זרועות, שכל אחת אוחזת כלי נשק אחר, הוא שחור וענק. אולם, משמעות השם שלו היא גיבור מצוין, טוב או מקודש.

ביצוע תנוחת הלוחם עוזרת לנו במסע הפרטי שלנו נגד אי הידיעה ובמאבקים הפנימיים שלנו. בתחילת הדרך ההשארות בתנוחה מביאה אותנו פנים אל מול פנים עם החולשה הפיזית והמנטלית שלנו אבל בהמשך אנו חווים את תכונותיו הטובות של וירהבהדרה מתעצמות בתוכינו וסוללות את הדרך לתנוחות ותרגולים מאתגרים ותובעניים יותר.
בסרטון הדגמה זה, יש רצף של תנוחות, מלוות בהסברים, המובילות אותנו ומסייעות להכין את הגוף לקראת ביצוע התנוחה.

תנוחת הטווס

הדגמת תנוחת הטווס

"Support yourself with the palms of both hands on the ground, place the elbows on either side of the navel, and raise yourself into the air like a stick. This is called Mayurasana. The glorious Mayurasana turns to ash all excess, unwholesome food that has been eaten, increases the gastric fire, digests lethal poisons, quickly overcomes all diseases such as intestinal tumors, fever and so forth, and has no disadvantages”
(Gheranda Samhita 2:29-30)

שתי התנוחות האלה, הנקראות על שם הטווס, ממחישות במידה רבה את תכונותיו. ברמה הפיזית בדומה לטווס, תנוחות אלה דורשות מהמתרגל לסחוב את רוב משקל גופו כזנב גדול וארוך הנשען על בסיס קטן וצר של הידיים או האמות.

לדברי איינגר, שכמתחילים לתרגל, האינטלקט שלנו נמצא במוח בלבד. אולם התרגול היוגי דורש מיליון עיניים בכל הגוף כולו. זנבו של הטווס אכן מעוטר בהרבה מאד "עיניים". המתרגל הפורס את זנב הטווס צריך לפקוח את עיניו בכל גופו, להיות מרוכז, עירני ומתבונן. רק כך ישיג את האיזון הנדרש.

סוואמי שיבננדה ראדהה מדגישה את הכח הנדרש לביצוע תנוחות אלה ואת הצורך להתגבר על גאוותנות ופחד על מנת למצא את האיזון בהן. כאשר הן מבוצעות, הן יפות ומלאות הדר – ממש כמו הטווס.
הטווס הוא הסמל של האלה סרסווטי וככזה הוא מסמל את היופי שבידע, במוסיקה ובאומנות, את השאיפה לנעלה ביותר.

הטווס הוא גם כלי הרכב של האל סקנדה, בנו של שיווה. בהקשר זה הוא מסמל את היכולת לכבוש את הדחפים הקושרים את רוחו של האדם לגופו, היכולת להמיר רעל לנקטר ולהמית את השפעת הזמן. הטווס מסמל נצחיות.

האל המתקשר במידה הרבה ביותר לטווס הוא האל קרישנה, החובש נוצת טווס לראשו ולצידו לרב נח נחש קוברה.

מאסטר צ'ואה קוק סוי מספר כי הצבע הכחול, מזוהה עם האינסוף בהקשר של מרחבי הטבע — כגון הים והשמיים — הנתפסים לעין ככחולים. הצהוב נחשב לצבע האדמה. קרישנה כחול הפנים לבוש על פי רב בצהוב ובכך מסמל את התודעה הטהורה, האינסופית והשמיימית אשר ירדה אל האדמה ולבשה דמות אנושית. נוצת הטווס בטבע, כמו גם זו המעטרת את ראשו, הינה בעלת מרכז כחול מעוטר בצהוב ובצבעים אחרים. העין הזו מסמלת את "הפנינה הכחולה", את מה שנחשב בתרבות ההודית לזרע התודעה, לבינדו. המדיטציה בנקודה הזו מעוררת את הקונדליני (אותה מסמלת הקוברה שלרגליו של קרישנה) ולבסוף תוביל לחויית הסמדהי.

איני יכולה לטעון כי תרגול תנוחות אלה יובילו את המתרגל לסמדהי אך לבטח הן תיאמנה את תודעתו להיות מרוכזת בנקודה אחת, הן תחדדנה את חוויית העוצמה הטמונה בו ותסייענה במציאת האיזון הנכסף והכוח להתמדה בתרגול. כל אלה הכרחיים ועומדים בבסיס ההתקדמות שלנו בדרך היוגית.

בסרטון הדגמה זה, יש רצף של תנוחות, מלוות בהסברים, המובילות אותנו ומסייעות להכין את הגוף לקראת ביצוע התנוחה.

תנוחת הנומנאסנה

הדגמת תרגול תנוחת הנומאנאסנה

תנוחה זו נקראת על שמו של האל הקוף הנומאן. הנומאן מסמל כח, עוצמה, התמסרות ונאמנות עילאית, ורבים הסיפורים המדגישים את תכונותיו אלה. כמו כן, בהיותו בנו של האל ואיו, אל האויר, הוא מסמל את הפראנה וכמותה הוא יכול להצטמצם ולהתפשט בלי גבול.

יכולת זו מאפשרת לו במשימתו לאחד מחדש את סיטה עם ראמה. על מנת להציל את סיטה מידי השד רוואנה משתרש הנומן בדרום הודו ומתרחב אל מעבר לאוקיינוס ושולח את רגלו השנייה ללנקה. גם הפראנה בגופינו היא זו העומדת בבסיס היכולת לאחד בין האנרגיה הנקבית העומדת בבסיס הקיום החומרי, השאקטי לבין המודעות הטהורה, הזכרית, שיוה.

כאשר אנחנו מתרגלים את התנוחה עלינו כמו הנומן לנטוע את הרגל האחורית ולהשתרש איתה על מנת שנוכל לצמוח ולהתרחב ולשלח את הרגל הקדמית רחוק קדימה, הלב צריך להיות פתוח מלא התמסרות והגב ישר וזקוף כמו לוחם ללא חת.

בסרטון הדגמה זה, יש רצף של תנוחות, מלוות בהסברים, המובילות אותנו ומסייעות להכין את הגוף לקראת ביצוע התנוחה.

למידע נוסף על לימודי יוגה

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

    כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
    נגישות