חיפוש

בלוג

עודף משקל – בעיות בתפקוד הכללי והמיני

עודף משקל – בעיות בתפקוד הכללי והמיני
17 ביוני 2019 על ידיMichal

בעיות סוציולוגיות, פסיכולוגיות, בעיות בתפקוד היומיומי, בתפקוד המיני, הרעה של ההופעה החיצונית, בעיות במציאת עבודה, קשיים במציאת בן זוג, כל אלה מהווים רק רשימה חלקית של אנשים הסובלים מעודף משקל.

מדובר בחיים לא פשוטים כלל ועיקר לאנשים הסובלים מעודף משקל. בנוסף, נציין שתוחלת החיים של האדם כבד המשקל נמוכה מזו של האדם הרזה וכמובן שישנה פגיעה מהותית גם באיכותם. מהמחקרים עולה שהקשיים של כבדי משקל בתקופות השונות במעגלי החיים – רבים מאוד. מעניינת אף העובדה שחלק מכבדי משקל שהצליחו לרדת במשקל ואימצו מסגרת של אורח חיים בריא, עדיין חושבים כמו כבדי משקל במובנים רבים, סובלים מדימוי עצמי נמוך ועוד.

בחיי היום יום אנשים כבדי משקל מתקשים לבצע פעולות רבות, מתביישים במצבים מסוימים ואף נבוכים מהמבטים של הסובבים אותם בעת ביצוע פעולות שונות, לרבות אכילה.

להלן מצוינים קשיים הרלבנטיים לשני המינים הסובלים מעודף משקל, שלעיתים מלווים אותם במהלך כל חייהם.

 1. פעילות ספורטיבית – כבדי משקל לעיתים גם מתאמנים על בסיס קבוע. אך אופי הפעילות, היקפה ועצימותה לא מתאימים על מנת לגרום לשינויים המיוחלים. ללא אימוץ תפריט תזונתי מתאים כל פעילות גופנית באשר היא לא ממש תסייע לירידה במשקל ובאחוזי השומן, מכיוון שאחד המשתנים החשובים בתהליך הנו כמות הקלוריות שנעשה בהן שימוש ביום יום לעומת כמות הקלוריות הנצרכות. בנוסף, שימוש במכשירים מסוימים כמו מסילות (להליכה) עשויות שלא להתאים בשל הגבלת המשקל שהמסילה מסוגלת לשאת (במיוחד המסילות הביתיות). כך גם חלק מאביזרי העזר לא מתאימים למתאמנים כבדי משקל ושיעורים קבוצתיים לא ממש אטרקטיביים לאותם אנשים בשל הסקרנות הרבה שהם מעוררים בעת האימון, ועוד. שחייה, לעומת זאת, עשויה מאוד להתאים לאנשים הסובלים מעודף משקל, הן בשל 'הסתרת' הגוף במים, העומס המופחת על הגוף וההצלחה היחסית באימונים במים לעומת היבשה.
 2. אי נוחות וקשים בעת ביצוע פעילויות שונות – רכיבה על אופניים כרוכה בדרך כלל בכאבים ובלחץ המופעל על עצבים בעצם הזנב והאגן בכלל ומסתבר שהמושב הנו צר מדי ולא מתאים למתאמנים כבדי משקל. כמו כן, כאבי מפרקים שונים שכיחים במיוחד בשל סגנון רכיבה או הליכה שגויים. מכאן, הפסקת הפעילות הגופנית וירידה במוטיבציה לביצועה – שכיחות.
 3. קנייה של ביגוד – מותגים מובילים לא ניתן להשיג במידות גדולות במיוחד ולא אחת אנשים גדולים יותר פוקדים חנויות מיוחדות המתמחות במידות גדולות בהן הקולקציות והמבחר מוגבלים.
 4. בעיות בתפקוד המיני – אנשים כבדי משקל סובלים מבעיות רבות בתפקוד המיני. בשל דימוי הגוף, משקל הגוף הגדול שמקשה על התפקוד הפיזי (במיוחד כשמדובר בהשמנה בטנית), ירידה בחשק המיני, ירידה בביטחון העצמי ועוד. בהיבט של תפקוד מיני נציין שירידה במשקל משפיעה על תחומי חיים רבים לחיוב.

לדוגמה כשמדובר בתפקוד המיני במחקר שנערך במרכז לייעוץ להשמנת יתר ואיכות חיים, דורהם, ארה"ב נבדק נושא שיפור חיי המין לאחר ירידה מתונה במשקל. המחקר הנוכחי בחן את השינויים באיכות חיי המין של 372 אנשים שעברו תהליך של הרזיה במהלך שנתיים. החוקרים מדדו שישה מימדים של איכות חיי המין של הנבדקים: תחושה שאני לא מושך, העדר חשק מיני, אי רצון להיחשף בערום לעיני אחר, קשיים בתפקוד המיני, הימנעות ממפגשים מיניים והעדר תחושת הנאה במהלך פעילות מינית.

בתחילת המחקר יותר נשים מגברים דיווחו על חוסר הנאה ממין ועל אי רצון להיחשף בערום לעיני אחר למרות שה-BMI שלהן היה נמוך בממוצע משל הגברים. באופן ממוצע הורידו הנבדקים 13% ממשקלם והדבר תרם לשיפור משמעותי בכל המימדים של איכות חיי המין שנמדדו. עליה של 3-4% מהמשקל שהצליחו הנבדקים להוריד לא גרעה מהשינויים לטובה באיכות חיי המין שלהם. השיפור הניכר ביותר עבור נשים התרחש לאחר 3 חודשים ובכל המימדים שנמדדו, בעוד שגברים הראו שיפור רק במימד של "תחושה שאני מושך".

 1. ההתייחסות למזון – מהווה את עיקר התעסוקה אצל אנשים הסובלים מעודף משקל. אנשים אלו חושבים על בסיס קבוע על המזון שהם אוכלים או מתכננים לאכול בקרוב. כמו כן, מדובר בדרך כלל בכמויות גדולות של מזון מסוגים שונים, לעיתים אף דיאטטי. לא אחת אפשר להבחין באנשים כבדי משקל העורכים קניות במרכול – וקונים בעיקר מוצרי דיאט לסוגיהם השונים, אך עדיין לא יורדים במשקל.
 2. לדים בביה"ס – חשופים להקנטות רבות ולהצקות המתייחסות להופעתם החיצונית. כמו כן, הילדים הסובלים מעודף משקל לא משתתפים בכל הפעילויות הספורטיביות בבית הספר, עובדה נוספת הגורמת לבידול וירידה במעמדם. כמובן שפעילויות כמו שחייה כרוכה במבוכה רבה בשל החשיפה מול ילדים אחרים ובאופן כללי נציין שהשמנה בכל תקופת הילדות, קשורה במקרים רבים, לבעיות מסוגים שונים שיהיו גם בעתיד לאדם מבוגר.
 3. המצב הכלכלי – בשל קשיי תעסוקה ומציאת מקומות עבודה הולמים (בעיקר בגיל המבוגר) עשויים אנשי כבדי משקל לסבול מבעיות כלכליות.
 4. נסיעות, טיסות וכדומה – לאדם הסובל מעודף משקל רב, כל נסיעה או טיסה ליעד מסוים כרוכה, במקרים רבים, בתכנון מקדים ואף בהוצאה כספית רבה יותר. אחד מהמקרים המפורסמים הנו התרסקות מטוס בצפון קרוליינה בשנת 2003 בה נספו 21 בני אדם. התרסקות זו, על פי החוקרים, קרתה בשל עומס יתר. בשל כך, החלה התאחדות התעופה האמריקנית בבדיקה קפדנית של משקל וחלוקת משקל במטוסים קטנים והתקבלה החלטה להוסיף לחישובן של חברות התעופה 4 ק"ג לנוסע. חברות תעופה אמריקניות הודיעו כי הן דורשות מאנשים כבדי משקל לרכוש שני כרטיסי טיסה כדי לא לפגוע בנוחיות שכניהם לטיסה. כדי לפקח על נושא המשקל הודיעה רשות שדות התעופה הפדרלית שהיא תדרוש לשקול את הנוסעים במטוסים קטנים יחסית כדי לא לסכן את הטיסה. נציין מקרה של ז'אן דופרה בעל משקל של 160 ק"ג שבשנת 2006 תבע פיצויים מחברת אייר פראנס על כך שבזמן שהמתין לטיסה הושפל על ידי אנשי הצוות שמדדו את היקף מותניו בפומבי ודרשו שירכוש שני כרטיסי טיסה. בנוסף, נסיעות ארוכות כרוכות בחשיבה על סוג האוכל וכמותו.
 5. ביטוחי חיים – יקרים יותר לאנשים הסובלים מעודף משקל בשל המצב הבריאותי והמשקל העודף שמוגדר כסיכון בריאותי.

ד"ר איתי זיו:
לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א ת"א ע.ר.
לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי חדר כושר ומרכז קורסים רבים אחרים.
מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר.
הוציא לאור את האנציקלופדיה – "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים" שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר על כל היבטיהם והמיועד למתאמנים, למדריכים, לבעלי עניין ומודעות הספורט.
הוציא לאור עם ד"ר דרור שגיא את הספר – "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח". ספר העוסק בתחום אורח חיים בכלל והשמנה – בפרט לכל סוגי האוכלוסייה.

מקור: זיו, שגיא (2010), במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח, תל אביב.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

   כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
   נגישות