חיפוש

בלוג

הכדור הוא עגול וגדול

הכדור הוא עגול וגדול
5 באוגוסט 2019 על ידיMichal

אחד האביזרים האהובים עלי בסטודיו הוא הכדור הגדול,אני מרבה להשתמש בו בחללים גדולים אבל מצאתי שגם בסטודיו קטן מלא ברפורמרים אפשר להעביר שעה שלמה על הכדור בתרגילים שדורשים מעט מקום ונותנים הרבה סיפוק ואתגר.כשאני מעבירה סדנאות על הכדור הגדול מדריכות שואלות אותי למה כל כך חשוב להשתמש בו?מה הוא מוסיף מעבר לכיף ולגיוון? אני עונה להן  שבחיי היומיום אנו יושבים, הולכים, רצים מתכופפים מתרוממים אך איננו יוצאים ומשנים את תבניות התנועה החוזרות על עצמן, השימוש בכדור מאתגר את היכולת הגופנית ואת התפיסה שלנו במרחב.
הכדור משמש כמשטח לא יציב, המגביר את פעילות מערכת העצבים ובכך מוסיף למיומנות והגברת השליטה המוטורית. השימוש בכדור  מכניס מימד של חוסר יציבות לתרגול אשר אינו מוכר לגוף ובכך מגביר את הגירוי העצבי.
אחד מעקרונות האימון הוא הגיוון במהלך האימון והשיעור. הגיוון מיועד לגרות את המערכת העצבית בסיטואציות שונות ובכך להימנע מאימון אחד, אחיד, רגיל ומקובע הגורם בטווח הארוך לירידה בכושר ולא לעליה. בכדי להשיג שליטה מוטורית מלאה, עלינו לבצע את אותה פעולה מס' רב של פעמים, כאשר אנו מבצעים בהגזמה את אותה התנועה אנו מגיעים למצב המכונה אוטומטיזציה – מצב בו הגוף מבצע את אותה הפעולה באופן אוטומטי, אנו מעוניינים להימנע ממצב זה.
משמעות המושג חזרה "ללא חזרה" הוא הגיוון!! כלומר, ניתן לבצע שיעור דומה בעזרת הכדור והשיעור יפעיל את המתאמן באופן שונה גם מבחינת האתגר הפיזי וגם מבחינת הגירוי העצבי. לדוגמא: בתרגיל ה- Push Up כאשר אנו מבצעים תרגיל זה בעזרת הכדור אנו מגרים את הגוף לעבודה מאותגרת יותר, בשל בסיס התמיכה הלא יציב והרמת פלג הגוף התחתון ביחס לעליון. תרגילים המבוצעים על הכדור גורמים להפעלת קבוצות שרירים מגוונות ורבות ומחזקים את הגוף.  מעבר לגיוון ולעבודה עם בסיס תמיכה נייד הכדור מאפשר להגדיל את טווחי התנועה שבהם אנו פועלים למתוח ולהניע אזורים בגוף באזורים אשר במשך היום "רדומים" ואינם נעים (למשל מתאמנים העוסקים בעבודות פקידותיות בהן הגב התחתון מקובע לכסא רב היום וחסר תנועתיות, נשים בהריון וכו'…) מתיחה לפנים או לאחור על הכדור פותחת את חגורת הכתפיים ומקנה תחושה נעימה ונינוחה בגוף במיוחד לאילו הפחות נעים במהלך היום. גלגול האגן בישיבה על הכדור קדימה אחורה ולצדדים משחרר את העומס בגב התחתון ומאפשר לשחזר חלקים מתבנית ההליכה במנח לא יציב ובכך לחזק את השרירים המעורבים בהליכה. הכדור יכול להיות מענה מצויין לספורטאים ורקדנים שמחפשים אתגר ואקרובטיקה בשיעור, אך הוא מתאים מאוד גם לעבודה שיקומית אחרי פציעות או לאוכלוסיות מבוגרות יותר שצריכות לתרגל מצבים הדורשים שיווי משקל.
אז למי העבודה עם הכדור מתאימה? לכולם! חשוב מאוד לדעת להתאים את התרגילים למי שעומד מולכם, לזכור שאפשר ליפול מהכדור ולא לשים במצבים מסוכנים נשים בהריון, אנשים מבוגרים ובטח לא את אלה הסובלים מאוסטיאופורוזיס.
והכי חשוב אל תשכחו להנות, גם הגיוון והכיף הוא חלק חשוב מהאימון, הוא מוציא את האנשים מהשיעור עם חיוך על השפתיים וגורם להם לחכות בשמחה לשיעור הבא.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

      כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
      נגישות