חיפוש

בלוג

פילאטיס כתהליך תומך שיקום

פילאטיס כתהליך תומך שיקום
13 ביוני 2019 על ידיMeital

שיתוף הפעולה בין בית הספר לפילאטיס בקמפוס שיאים לבין פולסטאר פילאטיס נמשך כבר מספר שנים והגיע לשיא בחודש מאי האחרון כשקבוצה של 30 מדריכות ותיקות, מקסימות ופתוחות הגיעה לקמפוס לשבוע מרוכז של למידה.

באופן רשמי הקורס הוא Transition- שהוא מושג מוכר בעולם הפילאטיס, ובו מדריכים שהוכשרו על ידי בית ספר מסויים עוברים תהליך מרוכז כדי לקבל הסמכה מבית ספר אחר. בפועל לי היה ברור שהמטרה היא אחרת. אני מכירה את ברנט (תסלחו לי על חוסר הרשמיות) כבר מספיק שנים כדי לדעת ששבוע איתו זו חוויה שהיא הרבה הרבה מעבר לתעודת הסמכה כזו או אחרת.

כשמגיעות כל כך הרבה נשות מקצוע, עם וותק מצטבר של עשרות שנים לחדר אחד יש שם לא מעט חששות, "בדיקת דופק", זיהוי של השוני בין אחת לשניה ואפילו קצת חשדנות. כבר בדקה הראשונה הבנו שמדובר במשהו קצת אחר.. בתרגיל ההיכרות הראשוני הוא ביקש מכל אחת לשאול מישהי בחדר את השאלה: "מי את?" מדהים כמה מהר אנשים נפתחים כששואלים אותם שאלה אחת מדוייקת. התדר הזה המשיך ללוות אותנו בימים הבאים. ההבנה שאפשר להיפתח גם בפני מישהי שהיא "מתחרה שלך" שיחרר הרבה מגננות והפך את כולן לרקמה אחת לומדת ומשתפת.

ימי הלמידה האינטנסיבים נמשכו כל יום משמונה בבוקר ועד שש בערב. המשתתפות למדו את כל רפרטואר הפילאטיס לפי השקפת העולם של פולסטאר- עם התייחסות לרמות התנגדות שונות, לדימויים ולמגע מכוון. התרגול התבצע במעבדות כשהמשתתפות מתרגלות גם הדרכה וגם ביצוע של התרגילים.

מתאמן נוסף שהגיע אלינו ביום האחרון לקורס הוא איש מיוחד במינו, אביה של אחת המשתתפות. נגן ומורה לחליל צד שסובל מזה מספר שנים מכאבי גב חזקים שפוגעים קשות באיכות חייו. הוא תלוי מזה תקופה ארוכה במשככי כאבים חזקים והתייאש כבר מהניסיונות לטפל במצב. המפגש איתו נפתח בנגינה בחליל… לאחר מכן הוא סיפר שהכאבים החלו לאחר שעשה שינוי משמעותי בטכניקת הנגינה שלו. מטבע הדברים יש לו הבנה מעמיקה על נשימה, הרבה מעבר לאנשים "רגילים". הוא עומד בפני דילמה- האם לשנות בחזרה את טכניקת הנשימה ולוותר על האיכות המוזיקלית שכל כך חשובה לו או ליהנות מהנגינה ולסבול מכאבים…
 

התבוננו על הנשימה שלו וראינו מקומות שבהם יש הפעלת כוח לא מאוזנת והפחתה בתנועתיות בכלוב הצלעות ובית החזה. התחלנו תרגול בשכיבה על הגב שהיה בסדר ולא עורר כאב.. כשעבר לשכב על הבטן התעורר כאב מאוד חזק והוא לא הצליח להתגבר עליו ולמעה שם הסתיים הטיפול. העובדה ששכיבה על הבטן כל כך מחמירה את הכאבים מכוונת אותנו לחשוב שהגורם לכאבים הוא פחות מרכיב נשימתי שרירי אלא יותר מרכיב של הצרות בעמוד השדרה (שנמצאת כבר מספר שנים ברקע אך לא קיבלה דגש כגורם משמעותי בכאב). בעקרון ברגע שיש הצרות מומלץ להימנע מתנועות של פשיטה בעמוד השדרה. ברנט העלה את האפשרות שהנשימה החדשה שהוא אימץ גרמה לו לייצר תנועת פשיטה קטנה בעמוד השדרה בכל פעם שהוא שואף אויר וכך למעשה הוא מנציח את הכאב ולא מצליח להשתחרר ממנו.

ההמלצה אליו היתה להתחיל תרגול מתון עם הדגשת המרכיב של כפיפה בגו ולטפל במקביל בכאב גם באמצעות מרפאת כאב.

היום האחרון לקורס היה חווייה מרגשת ומשמעותית של הכרת הטוב ומדיטציה קבוצתית עוצמתית. היכולת לתת ולקבל אהבה מחברות הקבוצה היתה זכות גדולה. זה חלק חשוב מלהיות מורה ומטפלת- לפגוש אנשים שמחפשים לעבור תהליך משמעותי ולהתחבר אליהם ללא פחד. זה הקסם של ברנט והוא מפזר את הקסם הזה בכל העולם ואנחנו זכינו. זכינו למנה גדושה של ידע והשראה, לחיבור עמוק עם חברות חדשות מהתחום ולמקצועיות בלתי מתפשרת.

תודה !

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

    כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
    נגישות