חיפוש

בלוג

אורח חיים בריא בקמפוס

אורח חיים בריא בקמפוס
10 ביוני 2019 על ידיMeital

לימודי פסיכולוגיה, רפואה, מדעי החיים, אומנות, פיזיותרפיה, לימודי משפטים, לימודי מנהל עסקים, עבודה סוציאלית, מהווים רק רשימה חלקית של מקצועות הנלמדים על ידי הסטודנטים.
לימודים אלה נמשכים בין 4-3 שנים לתואר ראשון וכשמדובר בלימודי רפואה – 7 שנים.
לאורח החיים במהלך הלימודים השפעה על משתנים רבים כגון: שמירה על משקל הגוף במהלך הלימודים, הפחתת אחוזי שומן, ריכוז גבוה בעת מבחנים, שיפור ההופעה האסתטית ועוד.

להלן מספר טיפים לסטודנטים במסלולי הלימוד השונים באוניברסיטה על מנת לשפר את איכות החיים:

העלאת ההוצאה הקלורית היומיומית – למספר התנועות המתבצעות ביומיום השפעה רבה על שיפור הבריאות, הכושר הגופני, העלאת חילוף החומרים ועוד. במקרה זה ניתן להמליץ על הליכה אל הקמפוס או ממנו. מעניינת העובדה שלא מעט סטודנטים בוחרים להגיע ללימודים בתחבורה ציבורית או ברכבם שלהם למרות שהם גרים בקרבת מקום (45-30 דקות הליכה מביתם). חשוב לציין שלא אחת הליכה ברגל הנה חסכונית יותר מבחינת הזמן ויעילה מבחינת ההוצאה הקלורית במיוחד אם הקצב הנו מהיר יחסית (6 קמ"ש לשעה לפחות).

טיפוס במדרגות בתוך הקמפוס– לעיתים סטודנטים עושים שימוש רב במעליות הנמצאות בפקולטות השונות אף במקרים שבהם מדובר בעלייה של קומה אחת בלבד. העלייה במדרגות הנה עוד דרך מצוינת להעלות את ההוצאה הקלורית ואף לחזק מעט את שרירי הגפיים התחתונים.

אימון בחדר הכושר– סטודנטים רבים רשומים למועדון כושר במהלך לימודיהם. חשוב לציין שמפאת חוסר הזמן במהלך הלימודים ניתן בהחלט להסתפק באימון התנגדות (הנעשה כנגד משקולות, אביזרי עזר, משקל גוף וכדומה) פעמיים עד 3 בשבוע 40-30 דקות בכל פעם. בנוסף לכך חשוב לבצע גם פעילות אירובית (40-20 דקות בממוצע) כך שמשך האימון הנו כ- 75-60 דקות בממוצע. למותר לציין שבאמצעות ביצוע אימון כוח ניתן להשיג מטרות רבות כגון: שיפור האסתטיקה הגופנית, העלאת מסת שריר, שיפור בחילוף החומרים, תרומה ליירידה במשקל ועוד.
כדאי לדעת שמנויי בוקר במועדון הכושר זולים משמעותית ממנויים רגילים ויתרון נוסף הנו שבשעות היום חדר הכושר פנוי. הדבר עשוי להתאים מאוד לסטודנטים המסוגלים להתאים את ימי ושעות האימון ללימודים.

תזונה –חשוב במיוחד להקפיד על צריכת מוצרי מזון איכותיים ככל שניתן מכיוון שלכך השפעה רבה על מידת אחוזי השומן התת-עורי, עלייה במשקל, ריכוז בלימודים (ובעיקר במבחנים), השגת מטרות אימון שונות (לרבות ספורטיביות) ועוד. על ארוחת הבוקר ממש לא מומלץ לפסוח מכיוון שצפויות עקב כך בעיות בריכוז במהלך היום, תחושת רעב מוגברת בהמשך ואף – תיתכן עלייה באחוזי השומן בשל אכילה לא מבוקרת (מומלץ להקפיד על אכילה מסודרת של 3 ארוחות ביום+ 2 ארוחות ביניים קטנות.
חשוב לצרוך בצורה מושכלת מוצרים המתאפיינים באופן כללי בתכולת סיבים תזונתיים גבוהה יחד עם פחמימות מורכבות כגון- דגנים מלאים, ירקות, פירות וקטניות, חלבונים איכותיים ורזים (עוף, מוצרי חלב, וחלבון צמחי מקטניות ומסויה – במתינות). כמו כן חשוב להפחית את כמות השומן במזון.

חשובה תשומת הלב לגבי הנוזלים. רבים הם המקרים שהאוכלוסייה אינה שותה מספיק ולמעשה נמצאת במהלך היום במצב של התייבשות התחלתית. לעיתים קרובות צריכת הנוזלים היומית מסתכמת בשתיית קפה ומשקאות ממותקים שונים, מוגזים או מיצי פירות. כל אלה לא תמיד תורמים מספיק נוזלים אך בהחלט תורמים לצריכת קלוריות עודפות (לדוגמה: קפה הפוך גדול מכיל כ- 200 קלוריות לכוס).
את הנוזלים (מומלץ מים) כדאי לצרוך לאורך כל היום בכמויות קטנות של כ- 1 כוס לשעה על מנת לספק את צרכי הגוף הבסיסיים. הכמות רבה יותר כשעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת.

ישיבה (בעיקר) מול המחשב – בשנים האחרונות האדם הממוצע (לרבות סטודנטים) יושב שעות רבות מול המחשב. על מנת לא לגרום לבעיות שונות מומלץ להקפיד על ההנחיות הבאות:

ולסיכום, על מנת שהתשלום היחיד ללימודים יהיה רק בכסף… ולא בעלייה במשקל הגוף ובאחוזי השומן ואף בבריאות, מומלץ ליישם את ההנחיות המפורטות לעיל.

ד"ר איתי זיו
לשעבר סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר.
לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי חדר כושר 
מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר. 
הוציא לאור את האנציקלופדיה – "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים" שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר על כל היבטיהם והמיועד למתאמנים, למדריכים, לבעלי עניין ומודעות הספורט.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

    כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
    נגישות