חיפוש

בלוג

עמידה ממושכת ובעיות גב תחתון

עמידה ממושכת ובעיות גב תחתון
5 ביוני 2019 על ידיMichal

זבנים, חיילים, מאבטחים, ספרנים ועובדי ספרייה, עובדי מוזיאון, צוותי אוויר, רופאי שיניים ושינניות ומקצועות רבים נוספים הכרוכים בעמידה ממושכת קשורים לבעיות בגב התחתון.
עבודה הכרוכה בעמידה ממושכת עלולה לגרום לבעיות בריאותיות שונות לא רק לבעיות בגב התחתון אלא גם לאי נוחות, לכאבים בכפות הרגליים והברכיים, לבעיות בריאותיות שונות ואף להשפיע על היעדרויות מהעבודה.
נוסיף ונאמר שגם ישיבה עלולה להיות בעייתית מבחינת העובד הממוצע בשל ארגונומיה (מדע ביחסי הגומלין שבין בני אדם לסביבה, למוצרים הטכנולוגיים ולחלקים אחרים במערכת) לקויה. במקרה זה, ישיבה נמוכה או גבוהה מדי על הכסא, התאמה לא טובה של עמדת המחשב קשורות גם הן לבעיות שונות במערכות שלד-שריר ובמערכות נוספות.

גורמים תורמים נוספים הנם משקל הגוף של האדם והרכב גופו. אדם הסובל מעודף משקל חשוף יותר לבעיות גב תחתון מאשר אדם אחר בעל משקל גוף תקין וזאת בגלל העומסים הגדולים על מפרקי עמוד השדרה. אך, גם להרכב הגוף השפעה. כלומר: אנשים המאופיינים באחוזי שומן רבים ומסת שריר ירודה חשופים לבעיות רבות יותר במערכות שלד-שריר. חשוב לציין שבחלק מהמקצועות בהן עומדים זמן ממושך על האנשים לבצע פעולות נוספות הכרוכות בכפיפה של עמוד השדרה, רוטציה (סיבוב) של מפרקי עמוד השדרה ועוד. אזי העומס על הגב התחתון עשוי בהחלט לעלות באופן משמעותי ואף ייתכנו פתולוגיות שונות כמו פריצת דיסק, כאבי גב כרוניים ועוד.

כאבי גב תחתון בעת עמידה עשויים להתרחש גם בשל הנעלה לא מותאמת. נעלי עקב, למשל, המאופיינים בהעברת המשקל לפנים (אל כריות כף הרגל), גורמים לשינוי יציבתי המעלה את העומס על הגב התחתון. פתולוגיות שונות בכף הרגל, כגון קריסה של קשת כף הרגל (Pes Planus), קשת גבוהה (Pes Cavus), קריסה פנימית של כף הרגל (Pes Valgus) ועוד, יכולות להביא לכאבים בגב תחתון אשר לעיתים ניתנים לפתירה בעזרת מדרס מתאים או נעל מותאמת.

בשנים האחרונות נעשו לא מעט מחקרים בנושא של עמידה ממושכת ובעיות גב תחתון. להלן 2 מהם שבדקו אחיות:

1. במחקר שנערך במחלקה לקינזיולוגיה באוניברסיטת מק'מאסטר, המילטון, אונטוריו קנדה נבדקו העומסים המתמשכים על הגב התחתון אצל אחיות.
המחקר ניסה להעריך את מידת העומס המופעל על חוליות עמוד השדרה של צוות רפואי. 20 אחיות בעלות וותק רב השתתפו במחקר ומידת העומס המופעל על חוליות עמוד השדרה שלהן נמדדה לאורך שמונה שעות משמרת. 80% מהעומס הכללי שחוו האחיות נבע מזמני הטיפול בחולים, עמידה ממושכת, הליכה ומשימות שונות. הרמת חפצים והעברת חפצים / אנשים ממקום למקום היו אחראים ל-10% מהעומס שהאחיות חוו.

2. במחקר שנערך במחלקה לקינזיולוגיה, אוניברסיטת מק'מאסטר, המילטון קנדה,נבדקה העבודה ויציבה אצל אחיות בעלות וותק רב.
אחיות סובלות מפציעות גב רבות וזה מחדד את החשיבות של השימוש בציוד מכני לצורך הרמת חפצים כבדים ואנשים. במחקר נעשה שימוש במכשיר ליציבה נכונה על 27 אחיות בבתי חולים, 20 מתוכן נבדקו גם במהלך המשמרת שלהן. הרמה ונשיאה של חולה ממקום למקום מהווה 4% מפעילות האחיות במהלך המשמרת ואילו הליכה ועמידה ממושכת הגורמות להתכווצויות של הגב מהוות 85% מהפעילות במשמרת. הרמות וסחיבות ללא שימוש במכשירי עזר התרחשו פי שניים לעומת הרמות וסחיבות עם שימוש במכשירי עזר. עם זאת, ללא מכשירי עזר הפעולות הללו נמשכו חצי מהזמן מאשר עם מכשירי עזר אשר הצריכו הכנות מוקדמות. במשימות רבות נמצא כי הגב של האחיות מגיע לכדי כפיפה של 75 מעלות שנחשבת לכפיפה גדולה מאוד ובעלת עומס רב על הגב התחתון. ניתוח של תנועתיות האחיות במהלך המשמרת כולה הראה כי מעבר להרמות וסחיבות יש לבדוק כיצד לשמור על יציבת האחיות בזמן הטיפול המוענק לחולים ועל הפעילויות היומיומיות במשמרת כשניגשים לפתור את כאבי הגב של האחיות.

מקורות:

PubMed
ויקיפדיה

ד"ר איתי זיו:
סגן מנהל קמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר. לשעבר מנהל תחום הקורסים למדריכי מועדוני בריאות וכושר.
מומחה לפעילות ספורט, פעילות גופנית וחדרי כושר, הוציא לאור את האנציקלופדיה לפעילות גופנית בשם: "עוצמות חדשות, כושר במעגלי החיים" שהנו המדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית העוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדר הכושר על כל היבטיהם ומיועד למתאמנים ולמדריכים ובעלי עניין ומודעות בספורט.  

נדב בקר (M.P.E) – 
בוגר תואר ראשון ושני במסלול למדעי האימון הגופני, במכללה האקדמית בוינגייט, מרצה בקמפוס "שיאים" המועדון לספורט באוניברסיטת תל אביב, אס"א תל אביב, ע.ר.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

    כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
    נגישות