חיפוש

בלוג

קטלבל- אימון פונקציונאלי מושלם

קטלבל- אימון פונקציונאלי מושלם
18 ביוני 2019 על ידיMichal

כידוע, כושר גופני מוגדר כשילוב בין מספר יכולות גופניות: כוח, מהירות, סיבולת שריר, סיבולת לב-ריאה, זריזות, קואורדינציה, גמישות ותפיסה מרחבית. על מנת שנוכל לומר על אדם שהוא "בכושר" עליו להפגין יכולת סבירה ומעלה בכל אותם תחומים. האימונים הפונקציונליים מתייחדים בכך שהם מנסים ליצור שיפור בכל אותם מרכיבי הכושר הגופני. יש מספר רב של אימונים פונקציונליים ואחד הטובים ביותר הוא אימון הקטלבלס.

מה זה בעצם?

הקטלבל היא משקולת מתכת בצורת כדור שאליו מחוברת ידית שמקורה ברוסיה. במקור שימשה המשקולת כמשקולת סטנדרטית לשקילת סחורות בנמלי רוסיה במאה ה-18. עובדי הנמל החלו להשתמש במשקולות כבאמצעי אימון וכך בעצם נולדה השיטה. אימון הקטלבלס היה מוכר בארה"ב עוד במאה ה-19, אולם בתחילת המאה ה-20, עם התפתחותם של חדרי הכושר, נעלם בהדרגה מהמערב. בתחילת המאה ה-21 "גילה" המערב מחדש את המשקולת הרוסית ושיטת האימון הפכה ללהיט.

אימון הקטלבלס הוא אימון דינמי שבו מניפים, דוחקים ומניעים את המשקולת. האימון נבנה מסדרה של תנועות קבועות שמתקיימות בסדר משתנה ולפי דגש מסוים. האימון מצריך הפעלה של כל הגוף ומחייב שיתוף קבוצות שרירים רבות, מה שמדמה תנועה יומיומית ועוזר לפתח כישורי תנועה. המבנה והא-סימטרי של הקטלבלס מחייב את הגוף להתאמץ כדי לייצב אותן. משום שהאימון דינמי מאוד ומתבצע תוך תנועה אינטנסיבית, הוא תורם רבות לשיפור סיבולת לב ריאה. בנוסף עוזר האימון לפיתוח גמישות, בדומה ליוגה.

אימון הקטלבלס הפך לאימון שבו מתאמנים ספורטאים תחרותיים רבים מכל רחבי העולם, בין אם מדובר על שחקני כדורסל, מתאבקים, רוכבי אופניים, אצנים ועוד. הקטלבלס מציעים שילוב ייחודי של פיתוח מרכיבי כוח יחד עם סיבולת לב ריאה. אימון קטלבלס ניתן להתאמה בקלות ויכול להציע עבודה אירובית ואנאירובית משולבת.

במובן מסוים, אימון הקטלבלס מציע את הטוב שבכל העולמות – מצד אחד, הפעלה משותפת של קבוצות שרירים רבות בתנועות שדומות לתנועות יום-יומיות, בדומה לעבודת משקולות חופשית ומצד שני פעילות אירובית אינטנסיבית במיוחד שמתחרה עם פעילויות כמו ספינינג, אימוני ריצה באינטרוולים ושיעורי אירובי.

יתרון נוסף שמציעה שיטת הקטלבלס ביחס לשיטות אימון פונקציונלי אחרות נובע מכך שאימון הקטלבלס מציע דוקטרינת האימון ברורה ומגוון התרגילים ידוע מראש מה שמאפשר להגיע לאימון אפקטיבי, בטוח ויעיל.

למי זה מתאים?

במילה אחת – לכולם. כל אדם בריא יכול להתחיל להתאמן בקטלבלס. יש מגוון רחב של משקלים וכל אחד מתחיל במשקל שמתאים למצב הכושר ולגילו. אימון הקטלבלס נערך לרוב בקבוצות ובכל קבוצה יכולים להתאמן אנשים ברמות שונות כשכל אחד מהם יבצע את התרגילים עם משקלים שונים וברמות עצימות שונות.

עם זאת חשוב להדגיש – אימון הקטלבלס אינו אימון קל והוא מתאים לאלו שמוכנים לעבוד קשה. העבודה הקשה משתלמת במהירות שכן אימון הקטלבלס יוצר אצל המתאמן תחושה גדולה של מסוגלות ויכולות שנבנות עם התקדמות האימון. האימון ממשיך להשפיע גם בתום התרגול ומביא להתפתחות ולתוצאות מהירות.

אצל מי מתאמנים?

ארגון הקטלבלס הבינלאומי IKFF נוסד על ידי סטיב קוטר, אומן לחימה ומדריך כושר בעל שם עולמי. הארגון חרט על דגלו שמירה על חיים בריאים ומאושרים דרך אימון גופני בכלל ואימון קטלבלס בפרט. בניגוד לשיטות קטלבלס אחרות, ב-IKFF דוגלים באימון כאורח חיים שמתאים לכל אחד ובשינוי הרגלי חיים ושמירה על הגוף מפני פציעות. הסניף המקומי של ה-IKFF נפתח ב- SNATCH – סטודיו לאימון פונקציונלי שנמצא בתל אביב.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

      כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
      נגישות