חיפוש

בלוג

על בוסו כבר עלית?

על בוסו כבר עלית?
18 ביוני 2019 על ידיMichal

על בוסו כבר עלית? על פיתה כבר דרכת ? על Fit Ball כבר התגלגלת?

הקדמה:

הבוסו הנו חצי כדור רך המלא באוויר ועשוי מגומי קשיח, הפיתה גם היא מלאה באוויר ועשויה מגומי מיוחד וצורתה כפיתה ואילו כדור הפיטבול מלא באוויר וקיים בגדלים שונים (55 ס"מ, 75 ס"מ ועוד).

מתאמנים רבים מבצעים תרגילים על גבי מכשירים אלה מתוך מטרה להעלות מסת שריר, לפתח גוף אתלטי, לשפר את ההופעה החיצונית, העלאת חוזקם של השרירים, להפחית במשקל ועוד. האומנם כל זאת אכן מתרחש? לא בהכרח.

המטרה העיקרית של התרגילים המתבצעים על אביזרים אלה הנה חיזוק השרירים המקבעים את הגוף, לרבות שרירי הבטן והשרירים הנמצאים בגב התחתון והגב העליון (מכונים: 'זוקפי הגו'). מעניינת העובדה שבתרגילים שבהם מופעלים באופן משמעותי שרירים אלה נתקשה בהשגת מטרות אימון מסוימות כפי שמוזכר לעיל.

מנגד חשוב לציין שהשימוש של הפעילות הגופנית באביזרים הללו מביאה למעורבות רבה של המערכת עצבית, שיפור בתיאום בין המפרקים והשרירים שונים, שימוש רב יותר בקלוריות בעת ביצוע התרגילים ועוד. למרות כל זאת יש לזכור שהעומס המוטל על השרירים התנועתיים במקרה זה יפחת. לדוגמא: בתרגיל לחיצת חזה המתבצע על כדור פיטבול– העומס המוטל על השרירים שיש בהם תנועה נמוך יחסית אך האינטנסיביות המופעלת על שרירי הבטן ושרירי הגו – גבוהה. לעומת זאת בתרגיל דומה המתבצע על ספת לחיצה בה הגוף מקובע העומס המוטל על השרירים שיש בהם תנועה (כנגד משקל מתאים כמובן), גבוה, אך האינטנסיביות המופעלת על השרירים המייצבים (מקבעים) – נמוכה יחסית.

חשיבות החיזוק של השרירים המקבעים את המפרקים השונים:

שיפור בתנועתיות היומיומית, שיפור היציבה, שיפור באיזון בין השרירים השונים, מהווים רק חלק מהסיבות לביצוע תרגילים המפעילים באופן משמעותי את השרירים המייצבים. כשהבסיס עליו מבצעים את התרגיל אינו יציב (כמו במכשירי הבוסו והפיט בול), השרירים המקבעים יפעלו באופן משמעותי יותר. לאוכלוסיות מסוימות אימון זה חיוני במיוחד, לרבות: קשישים, אוכלוסייה המאופיינת בקואורדינציה לקויה, מתאמנים בתהליכי שיקום ואף ספורטאים (בתלות בסוג הספורט), כשהשרירים המקבעים חלשים ועוד.

המינון המומלץ לביצוע התרגיל כנגד משקולות ומכונות ייעודיות לבין ביצוע תרגילים באביזרי עזר מיוחדים

כאמור, כשהמטרה הנה העלאת מסת שריר, חיזוק השרירים, שיפור בחילוף החומרים הבסיסי (BMR) מומלץ שהאימון ברובו יתמקד במשקולות, מכונות ייעודיות וכדומה, אך שהמטרות הן אחרות – מומלץ לבצע תרגילים גם או בעיקר עם האביזרים שצוינו (בתלות במטרת האימון, המצב הבריאותי של המתאמן ועוד).

הידעת?
חיזוק השרירים המקבעים יאפשרו תפקוד תקין של איברי הבטן הפנימיים, יסייעו בתהליך הנשימה, יתרמו להופעה אסטטית, יתרמו, בעקיפין, למניעת כאבים בגב התחתון, יהוו תמיכה וקיבוע למפרקים ואיברים. הדבר חשוב במיוחד להגברת היציבות במפרקים השונים וכן שיפור בתפקודם התקין של שרירי התנועה בכלל.

האימון להעלאת מסת שריר וביצוע תרגילים על Fit Ball, בוסו ופיתה

כאמור, שהמטרה הנה העלאת מסת שריר, כוח שריר לא מומלץ לבצע אימון מלא על מכשירים אלה מכיוון שנתקשה להעלות את העומס באופן מהותי. לפיכך, חשוב לדעת אילו הן מטרות המתאמן ולפי זה להחליט מהו המינון המתאים לאימון על אביזרים מיוחדים לעומת משקולות, מכונות וכדומה. למרות זאת כשהשרירים המקבעים חלשים יחול קושי בהעלאת העומס בתרגילים השונים וניתן לשקול גם שימוש באביזרים שיגרמו למעורבות גדולה יותר שלהם.

לפרטים על קורס מדריכי מחול אירובי ועיצוב הגוף הקליקו כאן!

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

      כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
      נגישות