חיפוש

בלוג

אתגרי התנועה – "הסוף לטייס האוטומטי"

אתגרי התנועה – "הסוף לטייס האוטומטי"
4 באוגוסט 2019 על ידיMichal

אסטרטגיות וכלים לתנועתיות טובה יותר במחלת פרקינסון

לקראת סדנאות כנס החורף 2018

מאת: יובל לויתן, MScPT, פיזיותרפיסט אחראי ביחידה לשיקום פרקינסון והפרעות תנועה,

המרכז הרפואי שיבא, תל השומר

מחלת פרקינסון היא מחלה פרוגרסיבית המתבטאת במוות של תאי עצב מייצרי דופאמין (Dopamine) הממוקמים בחומר השחור (Substantia nigra) אשר בגזע המוח. לדופאמין תפקידים רבים במוח, וביניהם הוא אחראי על העברת האותות בין גרעיני הבסיס שבמוח (Basal ganglia) למטרת בקרה על הביצוע של התנועה בגוף. בעת המחלה, המחסור בדופאמין או הפגיעה בקולטנים שלו גורמים לאיטיות בתנועה, נוקשות שרירים, רעד, יציבה כפופה, הפרעות בהליכה, שיווי משקל לקוי ונטייה לנפילות. ההליכה הפרקינסונית היא אופיינית וייחודית. ההליכה הופכת איטית יותר, הצעדים הופכים קצרים יותר, בעלי קצב מהיר ונגררים (Shuffling), הידיים אינן נעות, הגו והראש מקובעים. יכולות להיווצר תופעות של "קיפאון" (Freezing) – הפסקה פתאומית של ההליכה, חוסר היכולת לייצר צעדים יעילים כדי להתחיל בהליכה או מנגד קושי לעצור בהליכה. ישנם קשיים בביצוע מטלות כפולות (Dual-task) במהלך הליכה, לדוגמה – קושי לדבר במהלך ההליכה.

הפגיעה בגרעיני הבסיס בפרקינסון משבשת את השליטה על תנועות הגוף. תנועות שנתפסו כאוטומטיות וללא מודעות כבר לא מתפקדות כך. לפני שהתחילו לחוות תסמינים פרקינסוניים, אנשים עם פרקינסון לא היו צריכים לחשוב כדי לנוע. הם פשוט קמו והלכו, הסתובבו, הרימו, התגלגלו, רצו וכו'. כמו כולנו, הם פשוט הסתמכו על "הטייס האוטומטי" שלהם. אולם, הטייס האוטומטי כבר לא מתפקד היטב ויכול להפסיק לעבוד במצבים מסוימים, כפי שניתן לראות באפיזודות של "Freezing". בסדנה שתתקיים בכנס החורף של בית הספר לפילאטיס, ילמדו המשתתפים כיצד לסייע לאנשים עם פרקינסון לנוע בקלות יותר דרך תנועה מודעת ושימוש בטכניקות ואסטרטגיות אשר יעשירו את ארגז הכלים שלהם כמטפלים. המשתתפים ילמדו טריקים אשר יוכלו לסייע למטופליהם "לצאת מצרה" כאשר התסמינים הפרקינסוניים מאיימים על יכולתם לזוז, ונסייע להם לבסס את "הטריק האישי" אשר יכול להתאים למטופלים שונים.

בסדנה שתוכננה באופן ייעודי למדריכים נלמד סדרה של תרגילים פונקציונאליים לאימון המשלבים משרעת גדולה ותנועה מאומצת המובילה לשיפור תפקודי בקרב אנשים עם פרקינסון. התנועה מעודדת למידה מוטורית, תורמת להפעלת קבוצות שרירים גדולות וליצירת כוח מתפרץ אשר יאפשר למטופל לנוע בקלות יותר ולהתגבר על הברדיקינזיה הפרקינסונית. נלמד דרכים לאימון שיווי משקל להקטנת הסיכון לנפילות, דוגמת אימון פרו-אקטיבי (תגובות Anticipatory) ואימון תגובות בלימה ((Reactive בעמידה ובהליכה. הסדנה תכיל התייחסות כוללנית לתופעות המוטוריות והלא מוטוריות של המחלה, תעסוק בבעיות בטיחותיות באימון באוכלוסייה זו ואפשרויות להתאמת דרגות קושי מבוקרות ומדורגות באופן אישי.

חזרה לבלוג

מאמרים באותה קטגוריה

הרשם עכשיו
הרשמה לניוזלטר אנחנו שולחים מדי פעם עדכונים ומידע על קורסים חדשים, תרצו להיות מעודכנים?

    כל הזכויות שמורות © לקמפוס שיאים באונ’ תל-אביב 2018 Sogo Digital ui & ux development Sogo Digital
    נגישות